Oves – zrnje, kosmiči in moka

Oves – zrnje, kosmiči in moka

Avtor Mateja Reš 
 

Stari znanci z novim poletom

Pšenica je že v cvetju, oves pa si vzame več časa za rast, saj zraste više in oblikuje drugačno klasje. Vsako zrno je ovito v svoj ovoj. In v vsakem se skriva bogato seme. Oves vsebuje malo kalorij, precej prehranske topne vlaknine, kar 14 % beljakovin in 8 % maščob. Je bogat vir magnezija, kalija, cinka, bakra, mangana, selena, železa, tiamina in pantotenske kisline. Vsebuje tudi rastlinske snovi, kot so polifenoli, fitoestrogeni, lignini, encimi proteaze in vitamin E. Zaradi vzajemnega delovanja ovsu lahko dodelimo ime najhrana. Oves je odličen vir sestavljenih ogljikovih hidratov, ki jih telo za vzdrževanje energije potrebuje. Vsebuje dvakrat toliko beljakovin kot rjavi riž. 

Poleg vseh prehranskih odlik ima tudi uporabno vrednost. Cenovno je dosegljiv, povsod ga lahko kupimo in je preprost za uporabo. Medtem ko so v angleško govorečem prostoru oluščena ovsena zrna kuhali pretežno cela, so v germanskih deželah oves stiskali v kosmiče. Slednji način predelave se je dobro usidral tudi v naši prehrani. 

Večina nas še vedno pripravlja kosmiče kuhane kot večerni obrok, čeprav so pravi joker v kuhinji. Dodajamo jih namesto drobtin v polpete, nadeve, zavitke, pite. Če jih rahlo suho opražimo, dodamo malo sladkorja ali medu, začinimo s cimetom in malo vanilje, dobimo domače hrustljave muslije, ki so lahko uporabni tudi kot posip za sladoled ali pudinge. Če želimo, da bi imel oves oreškasto aromo, seme le suho opražimo, da zadiši. Nato ga uporabimo, kot želimo.

Kosmiče dodajamo v krušno testo, lahko jih prelijemo z vrelo vodo, ni pa nujno. Le zdelo se nam bo, da je testo bolj voljno. Oves namreč močno vsrkava tekočino, podobno kot riž. Oblikovan kruh lahko povaljamo v ovsenih kosmičih in tako je naš ljubi kruhek malo drugačen.

Ne pozabimo na to, da so kosmiči lahko le valjani, torej večji, ali bolj fini, ki so še dodatno valjani in preparjeni. 

V zadnjem času je zelo pogosto v receptih ovsena moka. Če imamo kavni mlinček, jo lahko pripravimo tudi sami, saj žito ni trdo. Če imamo doma mlin za žita, je treba odpreti odprtino povsem do konca, da nam mehka moka, ali bolje mešanica moke in kosmičev, ne zastaja v aparatu. Tako mehko je to žito.

Celo oluščeno zrnje je uporabno podobno kot riž. V trgovini ga najdemo pod imenom oluščen oves ali ovseni rižek. Kuhano zrnje dodajamo juham, jemo ga samostojno z jogurtom in oreščki ali ga pripravimo kot rižoto, potresemo po solatah, dodajamo nadevom. Pred kuhanjem ga namočimo, najbolje čez noč, da se seme odpre in enakomerno skuha ter obdrži lepo obliko. Namočen se kuha dobre pol ure. Če nam čas dovoljuje, ga pustimo, da nabreka še pol ure. Še bolje pa je, da ga skuhamo že zjutraj, preden gremo na delo, in ga pustimo nabrekati celo dopoldne. 

Omeniti velja, da kuhan oves lahko v hladilniku zdrži 3 dni, zato ga skuhamo malo več naenkrat.

Če uspemo dobiti oves golec, nam bo seme tudi kalilo, sicer pa je zaradi luščenja kalček preveč poškodovan, da bi nam kalil, da bi uživali kaljenega. Kalčki ovsa so sladki in mehki.

Zagotovo je bolje uživati kuhano seme kot moko ali kosmiče, ki so že dalj časa predelani, saj je znano, da s časom skladiščenja količina mineralov, vitaminov, encimov pada.

ENOLONČNICA Z OVSOM IN STROČNICAMI
• 2 dl mešanice suhih stročnic leče, polovičk graha in fižola (kupimo v trgovini)
• 1 dl oluščenega ovsa
• lovor
• polovica čebule
• 2 žlici olja
• zeliščna sol
• korenčki
• peteršilj
• majaron
• poper

Mešanico stročnic in ovsa dobro operemo. Če nam čas dopušča, jih prej namakamo. Stročnice z ovsom in lovorjem skoraj do mehkega skuhamo posebej. Če nas sivkasta barva tekočine moti, jo odlijemo. Čebulo olupimo in očistimo, drobno sesekljamo. Korenček očistimo in narežemo na kolobarje, lahko pa tudi na kocke. Rahlo opražimo na ogretem olju in dodamo korenček. Dodamo kuhane stročnice in oves ter prilijemo tekočino od kuhanja ali vodo. Začinimo z zeliščno soljo, korenčkom, sesekljanim peteršiljem, majaronom in poprom.
Kuhamo še toliko, da se korenček in semena dobro zmehčajo. Postrežemo.

POLPETI Z OVSENIMI KOSMIČI, PIŠČANCEM 
IN ZELJEM

• 2 dl sesekljanih zeljnih listov
• 2 dl ovsenih kosmičev
• 2 jajci
• zeliščna sol
• pol piščančjih prsi
• vejica rožmarina
• 2 žlici oljčnega olja

Piščančja prsa sesekljamo v sekljalniku. Dodamo ovsene kosmiče, jajca, sesekljano zelje, zeliščno sol in rožmarin. Pustimo 20 minut, da ovseni kosmiči nabreknejo. Olje v ponvi segrejemo. Z mokrimi rokami ali žlico zajemamo maso in jo oblikujemo v polpete. Polagamo jih na ponev in pečemo na srednji temperaturi po 4 minute, toliko, da lepo porjavijo. 
Polpeti so presenetljivo okusni in rahli.

PUDING IZ OVSENIH KOSMIČEV IN SUHIH HRUŠK
• 4 dl vode
• 2,5 dl ovsenih kosmičev
• ščepec soli
• prgišče krhljev suhih hrušk
• 1 dl sladke smetane
• pol žličke cimeta
• ščep kardamoma po želji

Ovsene kosmiče stresemo v vrelo vodo. Dodamo ščepec soli in hruškove krhlje. Kuhamo 15 minut in stresemo vse suhe hruške in večino ovsenih kosmičev v sekljalnik. Dodamo sladko smetano in pri najvišji moči sekljalnika vse skupaj zmeljemo v kašo, ki jo razporedimo po posodicah in dodamo ostanek kosmičev. Po želji okrasimo s stepeno smetano, ki smo jo nadevali v navadno vrečko za živila in ji odrezali konico. Kardamom da jedi poseben okus. nekaterim je všeč, drugim ni. Ko se krema ohladi, se popolnoma zgosti, podobno kot puding.

 

Oves

 

 

 
 
 
 

Botanično v Sloveniji poleg navadnega ovsa, ki je gojen, razlikujemo še tri vrste s štirimi podvrstami, ki rastejo kot plevel. Za prehrano pridelujemo navadni oves Avena sativa, ki je plevnat, in goli oves A. sativa ssp. nuda, ki mu ob mlačvi seme izpade golo brez plev, in še bizantinski oves A. byzantina, ki ga odlikuje velika odpornost proti suši. To enoletnico so k nam zanesli kot plevel v drugih vrstah žit in spada med rastline dolgega dne, kar pomeni, da zacveti, ko se dan daljša. Še vedno ga pogosto sejejo v predelih, kjer je otežena pridelava zahtevnejših žit, predvsem v Skandinaviji in alpskem delu Švice in Avstrije. Videz ovsa je nežnejši od drugih žit, modrikasto zeleno steblo in listi nosijo zrnje v povešajočih se latih v vrhu.

Zdravilci uporabijo celo rastlino

Uživanje ovsa varuje srce in ožilje. V zdravilstvu je uporabna cela rastlina. Za čaje in kopeli žanjemo oves, ko zacveti, razrežemo ga na manjše dele in posušimo v senci. Pomaga pri slabi prekrvitvi, lajša kožna obolenja, blaži ekceme, vnetja, srbeče izpuščaje in ugodno vpliva na počutje.

Plod deluje tudi protimikrobno in pomirjevalno na telo. Kadar nam primanjkuje vlaknin za pravilno delovanje prebavil, priporočajo uživanje ovsenih kosmičev, ki med drugim znižujejo tudi raven sladkorja in holesterola v krvi in ugodno vplivajo na množino bakterijske flore v črevesju, kar zboljša prebavo in preprečuje zaprtje pa tudi nastanek raka na črevesju.

Ovseni kruh

  • 60 dag ovsene moke
  • 30 dag pšenične moke
  • kocka kvasa
  • žlička sladkorja
  • nekaj žlic mlačnega mleka
  • sol
  • približno 3 dl ali nekaj več mlačne vode

Iz kvasa, žličke sladkorja, mlačnega mleka in nekaj žlic moke pripravimo kvasni nastavek. V posodi zmešamo obe moki, dodamo vzhajan kvas, sol in toliko tekočine, da zamesimo testo. Dobro pregneteno testo oblikujemo v štruco ali hlebec, položimo v nameščen visok pekač in pokrijemo s prtičem. Ko vzhaja, testo na vrhu rahlo zarežemo s kratkimi rezi in v ogreti pečici pečemo 40 minut pri 180 °C. Pečico ugasnemo in pustimo kruh v njej še 5 minut. Pečenega preložimo na desko in pokritega počasi ohladimo.

Iz mladega zelenega ovsa stisnemo klorofilni sok, ki ga pijemo zjutraj na tešče za boljše splošno počutje.

Zdrav način bivanja priporoča ovseno slamo za bio ležišča in slamarice, s finimi, očiščenimi plevami napolnjeni vzglavniki pa so za mirnejši spanec.

Slamo uporabljajo tudi za toplotno energijo in izolacijo bivalnih prostorov.

Oves za zrnje in moko

Oves se prideluje večinoma za zrnje. S finim mletjem dobimo moko, z grobim pa ovseni drobljenec in zdrob. Zrnje plevnatega ovsa je treba prej oluščiti na stopah ali posebnih strojih za luščenje, včasih tudi obrusiti. Oluščeno je moknato in sladkastega okusa in ga uporabljamo kot kašo z imenom ovseni rižek, ki ga je treba pred kuhanjem namakati od dve do tri ure.

Iz toplotno obdelanega in razkosmičenega pridobivamo kosmiče.

Ovseni kruh – ovsenjak – je črn, težak in suh, zanj so pravili, da je kruh revežev. Ker ovsena moka ne vsebuje lepka, ji za peko današnjih posebnih vrst kruha dodajamo pšenično moko.

Moka se tudi rada navzame vlage, zato je najbolje, da si pred vsakokratno uporabo nameljemo količino, ki jo nameravamo porabiti. Tudi pri shranjevanju pazimo, da bo vedno v suhem prostoru.

Za žgance iz ovsene moke so včasih rekli, da v ustih bodejo, še posebno če moke niso presejali na dovolj gostem situ in je bilo v njej še dosti zdrobljenih plev in res. In kadar jim kdo ni bil pogodu, so znali reči, da je tečen kot ovseni žganci. 

Napitek iz grobo mletega ovsenega rižka

Za osvežilen in krepilen napitek namočimo 2 žlici zdrobljenega rižka ali kosmičev v 3 dl hladne vode in pustimo stati 15 minut. Nato dodamo žlico medu in limonov sok, premešamo in počasi popijemo.