Nemško pivo vsebuje pesticid glifosat. Okoljski inštitut München je preizkusil 14 priljubljenih piv – in v vseh najdemo nevaren pesticid . Ali je to prašljivo? Saša Geldermann
Neprijetna resnica: Pesticid glifosat je bil ugotovljen v pivu.
Foto: Ralf Lienert (ikona)
Glifosat v pivu – to komaj ustreza zamisli nemškega “Zakona o čistosti”. Ampak okoljski inštitut München je preučil 14 najbolj prodajanih in najbolj priljubljenih blagovnih znamk piv leta 2015 – in trdi, da so v vseh pesticidi, ki se uporabljajo v kmetijstvu za uničevanje plevelov.
Münchenski okoljski inštitut je ob 500-letnici zakona o čistosti preučil piva – in opozarja, da je odkritje glifosata alarmantno. V skrajnih primerih je obremenitev 300-krat večja od zakonske meje za pitno vodo. Raziskovalci domnevajo, da poleg 14 testiranih piv tudi vrsta drugih znamk vsebuje pesticide. Ampak kako pesticid za uničevanje plevela pride v pivo? Okoljski inštitut predpostavlja, da ga največ vsebuje hmelj, pesticid se uporablja tudi v ječmenu, iz katerega je dobljen slad. Kot odziv na rezultate biologinja Sophia Guttenberger iz okoljskega inštituta v Münchnu poziva pivovarne, naj skrbno preverijo njihove sestavine. Pravi: “Proizvajalci morajo pojasniti, kako lahko glifosat pride v pivo in v prihodnosti poskrbijo, da njihovi proizvodi ne bodo vsebovali pesticidov”.
Glifosat v pivu: kakšno tveganje je pesticid?
Biologinja Sophia Guttenberger pravi o glifosatu: “Snov, ki je verjetno rakotvorna, v pivu ali v našem telesu nima kaj iskati.” Svetovna zdravstvena organizacija meni, da je glifosat verjetno rakotvoren. Obstaja tudi sum, da poškoduje hormonski sistem.
Vendar je Zvezni inštitut za oceno tveganja jasno opredeljen. “Za zaužitje škodljivih količin glifosata mora odrasel človek v enem dnevu popiti okrog 1000 litrov piva”, pravi. To je nemogoče tudi za Nemce, ki statistično pijejo več kot 100 litrov piva na osebo na leto.
Tiskovni predstavnik zveznega inštituta za oceno tveganja navaja: “Seveda je pitje piva nezdravo, a ne zaradi glifosata.” Če v vašem pivu ne želite rakotvornih snovi, morate namesto alkohola izpustiti pesticide.
V pregledu je 14 testiranih znamk piva z glifosatom
Raziskovalci prikazujejo vsebnost glifosata v mikrogramih na liter (μg / l) za vsako pivo. Za primerjavo: pitna voda ne sme vsebovati več kot 0,1 μg / l.
Pivo
Proizvajalec
Glifosat
Augustiner Helles
Augustiner Brau
0,46 μg / l
Beck’s Pils
Anheuser-Busch InBev
0,50 μg / l
Bitburger Pils
Bitburger Pivovarna Group
0,55 μg / l
Pivo piva Erdinger
Erdinger Weißbräu
2,92 μg / l
Franjevsko pšenično pivo
Anheuser-Busch InBev
0,49 μg / l
Hasseröder Pils
Anheuser-Busch InBev
29,74 μg / l
Jever Pils
Skupina Radeberger
23,04 μg / l
Kralj Pilsener
Bitburger Pivovarna Group
3,35 μg / l
Krombacher Pils
Pivovarna Krombacher
2,99 μg / l
Oettinger Pils
Pivovarna Oettinger
3,86 μg / l
Paulaner pšenično pivo
Skupina Paulaner Pivovarne
0,66 μg / l
Radeberger Pilsner
Skupina Radeberger
12,01 μg / l
Veltins Pilsener
Veltins
5,78 μg / l
Warsteiner Pils
Warsteiner skupina
20,73 μg / l
Glifosat v hrani in vodi
Glifosat v hrani in vodi
Komercialne znamke pesticidov, ki vsebujejo glifosat so najbolj razširjene in se uporabljajo po vsem svetu. Glifosat je praktično povsod v prehrambeni verigi. Posledično se glifosat zazna tudi v človeškem urinu. Usmerjene raziskave na laboratorijskih živalih kažejo, da so lahko herbicidi, ki vsebujejo glifosat, endokrini motilci in spreminjajo delovanje jeter in ledvic.
Različni herbicidi v katerih je osnovna sestavina glifosat (najpogosteje so Roundup proizvajalca Monsanto) so najbolj razširjeni in uporabljeni pesticidi na svetu. Uporabljajo se na kmetijskih površinah za pridelovanje hrane in se ne tretira pridelka le pred setvijo temveč tudi tik pred žetvijo (na primer na pšenici), temveč tudi intenzivneje pri gojenju 80% gensko spremenjenih organizmov (GSO), ki so prilagojeni, da prenašajo Roundup. Uporabljajo se tudi v parkih, vrtovih, cestah in železniških tirih ter na pokopališčih. Korporacija Monsanto trdi, da je glifosat varnejši od namizne soli, ker vpliva le na rastline, na živali pa ne. Posledično se prisotnost glifosat tolerira v visokih koncentracijah v hrani in v vodi. Po več kot 30 letih uporabe nam še vedno svetujejo naj ” ne jemljemo” resno informacij, ki pišejo o sekundarnih neželenih učinkih glifosata,
Človeške kontaminacije in koncentracije glifosata v živilih
Glifosat je danes v številnih priljubljenih ameriških prehrambenih izdelkih Anresco Laboratories je z priznano metodo LC-MS / MS ugotovil, da je glifosat prisoten v urinu pri prebivalstvu v Ameriki. To potrjujejo tudi nekateri izsledki Univerze Kalifornije San Francisco (UCSF).
Tretiranje GSO z Roundup Ready je znatno povečala kontaminacijo hrane z glifosatom. Tretirane rastline ne razgrajujejo glifosata, ampak se kopičijo med njihovo rastjo in v njej tudi ostanejo po spravilu. Posledično ima glifosat najvišje mejne vrednosti ostankov med pesticidi, tudi do 500.000 delcev na milijardo (ppb, glej legendo 1), ki je dovoljen v nekaterih gensko spremenjenih živilih. Nedavna študija je analizirala kar 10 serij gensko spremenjene soje iz Ajove in je odkrila glifosat s povprečno koncentracijo 11.900 ppb (največ 20.100 ppb ) [1]. Po mnenju korporacije Monsanto so ostanki glifosata v gensko spremenjeni soji največ do do 5.600 ppb [2]. Ker govedo večinoma krmijo z sojo tretirano z Roundup, bi kontaminacija z ekstremnimi koncentracijami glifosata lahko imela resne posledice za zdravje goveda. Študija danskih krav [3] kaže, da so povišane koncentracije glifosata v urinu povezane z izrazitim povečanjem pojava biomarkerjev, ki kažejo na bolezensko stanje jeter in ledvic. Druga nedavna študija je odkrila glifosat v organih pujskov, rojenih z okvarami pri rojstvu [4]. V tem primeru so bile najvišje koncentracije izmerjene v pljučih (0,4-80 ppb, 0.4 – 80 μg / kg ), srcu (0,15-80 ppb,0,15-80 μg / kg ) in ledvicah (0,1-38 ppb,0,1-38 μg / kg). To kaže na akumulacijo glifosata v notranjih organih, kar je v nasprotju s trditvijo nekaterih raziskovalcev o hitrem izločanju.
Dovoljene koncentracije v pitni vodi v ZDA dosegajo 700 ppb, kar je še posebej veliko za pesticide. Med 85 vzorci pitne vode, ki so jih analizirali Moms Across America in Sustainable Pulse [5], je bil glifosat ugotovljen v 35 primerih na koncentracijah do 0,3 ppb (0,3 μg / L) . Tudi v hrani je glifosat zelo pogost. Preiskava vlade Združenega kraljestva o ostankih glifosata v kruhu, je pokazala velike koncentracije kontaminacije z glifosatom, včasih več kot 500 ppb ( 500 μg / kg) v polnozrnatem kruhu [6]. Kontaminacija v svetu je gotovo podcenjena. Analiza 69 vzorcev medu različnih izvorov je pokazala, da je glifosat nepričakovano visok, okoli 64 ppb (64 μg / kg) [7]. Nekateri vzorci so onesnaženi s 163 ppb (163 μg / kg), ki je toksična koncentracija za čebele. Nedavna analiza je celo dokumentirala prisotnost glifosata v Froot Loops na ravni 120 ppb (120 μg / kg ) [8].
Glifosat je prisoten na vseh ravneh prehranske verige: v vodi, rastlinah, živalih in celo pri ljudeh. Vsaka študija, ki je merila človeško kontaminacijo z glifosatom, je potrdila sume. Najnovejša raziskava [5], ki so jo izvajali Moms Across America in Sustainable Pulse, je merila koncentracijo glifosata v urinu 85 ameriških državljanov: 17 jih je bilo iz Washington DC; drugi, prostovoljci med člani Mame Across America, so bili razpršeni po vsej državi. Glifosat je bil odkrit v 22 primerih pri povprečni koncentraciji 12,6 ppb ( 12,6 μg / L ). Največ 18,8 ppb ( 18,8 μg / L ) smo namerili v urinu ženske v Oregonu. Primerljive ravni so bile ugotovljene tudi v raziskavi, ki so bile opravljene na kmetijah in nekmetijskih družinah v Iowi [9]. Glifosat je bil odkrit v večini vzorcev, vključno z več kot 95% vzorcev na otrocih (največ 18 ppb ( 18 μg / L ) ). V Evropi je raziskava Friends of the Earth iz 18 držav odkrila glifosat v 80 od 182 urinskih vzorcev, odvzetih pri prostovoljcih [6]. Druga evropska raziskava Monike Kruger je pokazala povprečne koncentracije urinarnega glifosata v obsegu 5,4 ppb (največ 40 ppb , 40 μg / L) [10]. V tej študiji so kronično bolni ljudje imeli višje ostanke glifosata v urinu kot zdravi ljudje.
Toksični učinki glifosata
Kljub trditvam, da so regulatorne agencije in industrija dobro preučevale glifosat, se zelo vedo kakšen vpliv imajo te koncentracije v hrani ali vodi. Za ocenitev varnih koncentracij glifosata za regulativne namene je bil glifosat preizkušen pri dolgotrajnih preskusih toksičnosti pri glodalcih. Vsi ti testi so bili opravljeni samo z glifosatom pri zelo visokih koncentracijah. Vendar je izpostavljenost živali pri odmerkih od okoli 10 000 ppb v enakovredna izpostavljenosti koncentracijam 10-100 ppb v celotnem življenjskem obdobju. Veliko pesticidov je endokrinih motilcev, kar pomeni, da motijo celične komunikacije in izvajajo svoje strupene učinke pri majhnih odmerkih v daljšem časovnem obdobju – tudi če višji odmerki nimajo teh učinkov.
Edina dolgoročna študija je bila na podganah pri tretiranju z vodo v kateri je bila koncentracija glifosata z 0,1 ppb [11]. V tej študiji se je incidenca tumorjev na dojki bistveno povečala. Od 10 podgan, tretiranih s Roundupom pri 0,1 ppb, je razvilo 20 tumorjev, medtem ko je 5 od 10 kontrolnih podgan razvilo samo 8 tumorjev. Hormoni (testosteron in estradiol) so bili spremenjeni tudi v serumu. Ti rezultati potrjujejo celične endokrine motnje [12]. Glifosat je lahko nadomestil estrogen in spodbudil rast ćloveśkih celic ćloveka na okoli 0,1 ppb. V drugi študiji, pri večjih odmerkih izpostavljenost herbicidu glifosatu na podganjih samicah med nosečnostjo je motila razvoj mladičev [13]. V zgoraj omenjenih primerih, tako kot pri drugih endokrinih motilcih, toksični učinki se še vedno ne povečujejo sorazmerno z odmerkom. V teh primerih in v nasprotju s trditvami proizvajalcev, odmerek ne tvori strupa. Ti učinki najverjetneje ne bodo zaznani pri regulativnih testih, ki uporabljajo le visoke ravni glifosata, kot se je zgodilo v preteklosti za kemični bisfenol A iz plastike in druge endokrine motilce [14].
Analiza dokazov je pokazala, da ostanki Roundup predstavljajo tveganje za ledvice in jetra. V študiji, ki jo je opravil profesor Gilles-Eric Séralini, so podgane, tretirane z 0,1 ppb Roundup, predstavljale povečano stopnjo hude kronične bolezni ledvic [11]. To lahko pojasnjuje tudi opazno povečanje pogostnosti kronične bolezni ledvic pri kmetih [15]. Tudi jetra so prizadeta pri podganah tretirane le z 0,1 ppb. Raziskava je pokazala več nenormalnosti jeter, kot so zastoji ali nekrotične (mrtve) površine [11]. V drugi študiji [16] so podgane Wistar izpostavljene v 30 ali 90 dni do najvišje ravni (700 ppb) glifosata, ki je dovoljen v vodi za prehrano ljudi v ZDA. Medtem ko v tej študiji niso odkrili nobenih sprememb tkiva, so spremembe v biokemiji pokazale stres na ravni ledvic in jeter.
Merski dokazi kažejo na zaskrbljujoče učinke glifosata v koncentracijah, ki so ugotovljene v hrani, vodi in celo v človeških telesih. Preizkusi toksičnosti, opravljeni pri regulatornih ocenah glifosata, niso mogli zaznati teh učinkov, ker so bili izvedeni s prevelikimi odmerki in niso upoštevali najnovejših znanstvenih spoznanj o toksikologiji.
Razumevanje enote ppb.
1 del na milijardo (ppb) je enako 1 μg / kg ali 1 μg / L določene snovi. Predstavlja koncentracijo molekule ali zmesi. Za mešanico znaša 1 ppb razredčitev v višini 1 milijarde.
1 ppb Roundup predstavlja razredčenje čajne žličke Roundupa v količini olimpijskega bazena. 700 μg glifosata, raztopljenega v enem litru vode, ustreza koncentraciji 700 ppb, raven, ki je bila sprejeta v vodovodni vodi v ZDA. Ustreza eni kapljici Roundup-a v 25 litrih vode iz pipe.
Komercialni proizvodi z učinkovino glifosat vsebujejo še druge strupene snovi.
Glifosat se nikoli ne uporablja samostojno, vendar v različnih komercialnih produktih, ki vsebujejo dodatne strupene snovi, imenovane adjuvansi. Uporabljajo se za povečanje toksičnosti glifosata in za omogočanje lažjega prodiranja v rastline. V nekaterih primerih so bolj strupeni kot glifosat [17], vendar niso nikoli vključeni v teste dolgotrajne toksičnosti glifosata in se štejejo za inertne, kot je voda. Predstavljajo “črno luknjo” v toksikologiji za pesticide, ker jih podjetja pogosto skrivajo in se nikoli ne merijo v okolju in niso vključena v vzpostavitev sprejemljivih dnevnih vnosov pesticidov.
Reference
Bohn T, et al. (2014) Razlike v sestavi v soji na trgu: glifosat se kopiči v soju z okroglimi celicami Roundup Ready GM. Hrana Chem 153: 207-215.
Curwin BD, et al. (2007) Koncentracije urinih pesticidov med otroki, materami in očeti, ki živijo v kmetijskih in nekmetijskih gospodinjstvih v iovi. Ann Occup Hyg 51: 53-65.
Krüger M., et al. (2014) Odkrivanje ostankov glifosata pri živalih in ljudeh. J Environ Anal Toxicol 4: 210.
Seralini GE, et al. (2014) Prenovljena študija: dolgotrajna toksičnost okroglega herbicida in okrogle tolerantne gensko spremenjene koruze. Okoljske znanosti Evropa 26: 14.
Thongprakaisang S, et al. (2013) Glifosat povzroča rast celic raka dojke pri ljudeh preko estrogenskih receptorjev. Hrana Toxicol 59C: 129-136.
Romano M, et al. (2012) glifosat zmanjša reproduktivni razvoj samcev moškega spola z motenjem izraza gonadotropina. Arch Toxicol 86: 663-673.
Vandenberg LN, et al. (2012) Hormoni in kemikalije, ki motijo endokrinijo: učinki majhnih odmerkov in nemonotonski odmerki. Endocr Rev 33: 378-455.
Jayasumana C, et al. (2015) Pitna vodna voda in poklicna izpostavljenost Herbicidu sta povezana s kronično ledvično boleznijo v Padavi-Sripuri na Šrilanki. Zdravje okolja 14: 6.
Larsen K, et al. (2012) Učinki podmrtonosne izpostavljenosti podganjih na herbicidni glifosat v pitni vodi: aktivnosti encimov glutationske transferaze, ravni zmanjšanega glutationa in peroksidacije lipidov v jetrih, ledvicah in tankem črevesju. Environ Toxicol Pharmacol 34: 811-818.
Mesnage R, et al. (2013) Etoksilirani adjuvansi herbicidov na osnovi glifosata so aktivna načela strupenosti za človeške celice. Toksikologija 313: 122 – 128. 13.
Acquavella JF, et al. (2004) Biomonitoring glifosata za kmete in njihove družine: iz študije o izpostavljenosti družini na kmetiji. Environ Health Perspect. Mar; 112 (3): 321-6.
Mesnage R, et al. (2012) izpostavljenost glifosata v družini kmetov. Časopis za varstvo okolja 3: 1001-1003.
GLIFOSAT – FAUSTOVSKA POGODBA S HUDIČEM
JANA 317
AvtorAnton Komat, slovenski svobodni raziskovalec, scenarist, pisec, publicist, naravovarstvenik, 26.april 1951, Ljubljana
Vihar okrog glifosata se je v javnosti razdivjal v letu 2015, ko je IARC objavil, da je ta najbolj uporabljan herbicid verjetno rakotvoren. Evropska javnost je poskočila in zbrala več kot 1,3 milijona podpisov, s katerimi zahteva njegovo prepoved. Toda verjetna rakotvornost ni tak problem, saj imajo to oznako številni uporabljani pesticidi in celo rdeče meso. Grozljiva in zamolčana resnica glifosata je, da je metaboličen strup, ki deluje prikrito v vseh organizmih od bakterij, rastlin, živali in človeka. Ta zahrbtni strup je prisoten povsod, v prsti, v vodi, v zraku in kot senca smrti pokriva ekosistem planeta.
Glifosat se je pojavil na trgu leta 1976 kot totalni herbicid, ki ga je patentirala korporacija Monsanto. Pojem totalni pomeni, da ne ubija le plevelov, temveč vsako rastlino in vse bakterije, torej je tudi antibiotik. Hkrati je glifosat sistemik, ker vstopa v rastlino in deluje kot metabolični strup. Da bi prepoznali posledice prisotnosti glifosata v ekosistemu, moramo najprej spoznati njegovo delovanje. Točka delovanja glifosata je inhibicija encima EPSPS (5-enolpiruvil-šikimat-3- fosfat-sintaza), ki je pri rastlinah in bakterijah ključnega pomena za biosintezo esencialnih aromatskih aminokislin. Teh snovi živali in človek ne sintetizirajo, so pa nujno potrebne, ker so osnovni gradniki številnih proteinov, encimov in hormonov. Torej jih moramo dobiti od bakterij ali od rastlin. Pa ne samo njih, kajti ta večfazna pot metabolizma rastlin in bakterij (šikimatna pot) nadalje vodi do sekundarnih metabolitov, kot so fenoli in alkaloidi. Alkaloide poznamo predvsem kot toksične snovi, vendar med njimi številni delujejo proti diabetesu, vnetjem, astmi, depresijam in raku. Naj poudarim, da rastline številne sekundarne metabolite pridobijo iz bakterij, ki živijo v prsti. Bakterije prsti sintetizirajo tudi številne redoks molekule aktivnih snovi, ki vstopajo v prehransko verigo in so nujne za funkcionalno delovanje sklepov, ožilja in celičnih organel – mitohondrijev. Primanjkljaj redoks molekul povzroča osteoartritis, bolezni ožilja in preklop mitohondrijev na anaerobno glikolizo, ki je vzrok nastanka rakavih celic. Vse se torej vrti okrog zemeljskih bakterij. V tej točki vstopi glifosat kot antibiotik, ki s pomorom bakterij v prsti odstrani osnovni vir življenjsko pomembnih snovi za rastline in preko njih za človeka. Biom prsti je analogen mikrobiomu človeka!
Vsebino prebavil loči od notranjega okolja človeka hematoenteralna pregrada. Trdnost te enocelične plasti zagotavlja protein zonulin, ki kot ježek (velkro) povezuje celice v membrano. Zonulin deluje kot vratar, ki odpira in zapira vrata in skoznje spušča le določene makromolekule, je torej kritičen modulator prepustnosti. Prisotnost glifosata v prebavilih pospešuje nastajanje zonulina, preveč zonulina pa povzroči sindrom prepustnega črevesja in vnetje. Zaplet z zonulinom v prebavilih se ponovi v sluznicah sinusov in zgornjih delov dihal, kjer povzroča vnetne procese, prepoznane kot alergične reakcije. Drži torej izjava raziskovalcev Univerze John Hopkins, da astma ni bolezen dihal, ampak bolezen tankega črevesja. Ker glifosat dokazano poškoduje tudi druge membranske sisteme v telesu, hematoencefalno pregrado, ožilje, jetra in ledvice, te membrane puščajo na vseh koncih, kar telo spreminja v gobo, ki žejno vpija toksine. Številne raziskave potrjujejo povezavo glifosata z avtizmom, druge potrjujejo, da organizem lahko namesto aminokisline glicina, uporabi kemično soroden glifosat, kar vodi v sintezo proteinov s spremenjenim učinkom. Zato sem dne 15. 11. 2017 kmetijskemu ministru mag. Dejanu Židanu poslal povzetke 220 neodvisnih študij o zdravstvenih tveganjih glifosata. Upam, da bo delovalo.
Genski manipulatorji Monsanta so uzurpirali znanja biokemikov, izolirali gen za EPSPS iz bakterije E. coli, odporne na glifosat, in ga prenesli v rastline, v katerih je dodatno izražanje bakterijskega encima zadoščalo za njihovo nemoteno rast v prisotnosti glifosata. GS rastline so patentirali in začel se je pohod za osvojitev globalnega trga. Vendar to ni bil tržni boj s konkurenco, ampak pohod roparske tolpe, ki uporablja vsa možna sredstva, od podkupovanja politikov in regulatorjev, manipulacije znanstvene resnice skozi plačevanje piscev po naročilu (ghostwriters), od groženj in uničenja karier poštenim raziskovalcem do širjenja laži pri zavajanju javnosti. Vse se je dogajalo pod geslom »reševanja svetovne lakote« in oglaševanjem, da je glifosat »tako varen, da ga lahko pijete z vodo«.
Oktobra 2017 je izšla knjiga »Whitewash – The Story of a Weed Killer, Cancer, and the Corruption of Science.«, ki jo je napisala Carey Gillam. Pogumna raziskovalna novinarka je od leta 1998, torej dvajset let, spremljala dogajanje v zakulisju kriminalke o glifosatu. Imela je dostop do vseh virov in ves čas je skrbno beležila podatke in opažanja. V knjigi na 320 straneh berete novodobno grozljivko globalnih zastrupljevalcev, ki pod beležem skrbi za ljudi prikrito uporabljajo metode bioterorizma. Po celem svetu so razpredli mrežo plačancev, ki širijo njihove laži. Njihovi lobisti so se zavlekli okrog EU parlamenta, preden je razpravljal o podaljšanju dovoljenja za uporabo glifosata. Gillamova opisuje vsebine 75 razkritih zaupnih dokumentov Monsanta (Monsanto Papers), zarote proti neodvisnim raziskovalcem, tožbe 3.500 oseb proti Monsantu zaradi obolevanja z ne-Hodgkingovim limfomom in o ukrepih Monsanta, da ne pride do meritev ostankov glifosata v hrani in ljudeh. EPA USA je v dokaz varnosti glifosata do sedaj uporabljala kar Monsantove »dokaze« in ni upoštevala rezultatov neodvisnih raziskav. Ker pa se je nekaj raziskovalcev EPA temu uprlo, je predsednik Trump najavil, da bo odpustil vsaj 50 % raziskovalcev! Treba je povrniti vložek korporacije v Trumpovo predvolilno kampanjo. Tako deluje korporativna »preventiva« javnega zdravja v navezi s politiko. Sodobna verzija gesla »Bolje preprečevati kot zdraviti.«
Patentna pravica Monsantu je potekla leta 2007, zato so se proizvodnje glifosata lotile številne tovarne pesticidov. Od pojava na glifosat odpornih GSO (soja, koruza, bombaž, oljna ogrščica) se je njegova poraba v svetu od leta 1993 do leta 2016 povečala kar za 12 krat! Sedaj znaša okrog 2 milijona ton! V Sloveniji se uporablja 25 pripravkov, ki vsebujejo aktivno snov glifosat. Letno ga prodajo od 80 do 85 ton. Strup se poliva vsepovsod, po njivah in javnih površinah, kot so ceste, parkirišča, železnice, parki, pokopališča, igrišča, med tlakovci na trgih in dvoriščih, po kolesarskih stezah in pešpoteh. Največja porabnika sta DARS in Slovenske železnice, drugo porabijo komunalne službe, upravljavci javnih površin, neizobraženi državljani in kmetijstvo. V kmetijstvu ga največ poškropijo v sadovnjakih in vinogradih, ker ne vstopa v stebla dreves in vinske trte, uniči pa vse druge rastline. Uporabljajo ga tudi za desikacijo cime krompirja, ki se posuši v nekaj dneh po škropljenju.
Glifosat je odlično topen v vodi, zato je prisoten v vsaki točki vodnega kroga, tudi v zraku. V ZDA je 75 % padavin kontaminiranih z glifosatom. Pred kontaminacijo ni varna nobena eko pridelava, ki ni pod streho! Ob ogromni letni količini porabljenega strupa je jasno, da je kontaminiran celoten ekosistem in da njegovo antibiotično delovanje uničuje rodnost prsti. Zagovorniki vreščijo, da se hitro razgradi, in da se ne bioakumulira, vendar njegov nenehni dotok zagotavlja nemoteno uničevanje biosfere in človekovega zdravja. Neodvisne meritve v ZDA so pokazale, da se koncentracije glifosata v ljudeh gibljejo od 1 – 40 ppm, v mleku doječih mater pa za faktor 760 do 1.600 krat presegajo dopustne EU doze za pitno vodo! Pri nas takih meritev ne opravlja nihče, ker bi rezultati vznemirili javnost. Zahtevajte od svojega zdravnika napotnico za meritev glifosata v telesu. Misija nemogoče! Varuhov našega zdravja ne moti, da bodo kemično zasvojeni kmetje uporabljali glifosat še pet let! Očitno potrebujejo dobo univerzitetnega študija, da se naučijo uporabljati nov strup, za katerega bomo državljani ponovno zgolj poskusne podgane. Ali umor anonimnih ni umor?
Kakšen strah je preplavil Monsanto v ZDA, saj se bojijo, da bi bili rezultati preiskav na prehranskih izdelkih objavljeni tudi v plačanih medijih! Je sicer majhna možnost, a opozicija prodanim dušam je to že naredila. Meritve Glifosata, ki jih vsebuje hrana v ZDA. Izpostavimo samo dve korporaciji, ker za ostale ne vem ali so že na našem trgu – Kellogg’s in PEPSI! Pred ogledom izdelkov in vsebnostjo glifosata si najprej zapomnite, da je v ZDA dovoljeno 5 delcev na milijardo /na sliki je označeno kot ppb – parts per billion/
Čipsi, piškotki, slani izdelki! Vsi imajo od 6 do 150 kratni presežek dovoljenega. Pa dodajte Bayer, ki je v EU dovoljen brez omejitev in tudi evropski izdelki bi končali na tem seznamu. A jih nihče ne razišče, ker ni v interesu lobijev in korporacij, vlade pa so plačane, da tega ne dovolijo. In skočimo še k nam. Pri nas teh meritev ni še nihče opravil. pa vemo, da se Round Up prodaja kot prehrambena uspešnica. Židan še ni ukrepal, inšpekcije sploh ne trznejo, zaščitniki prehrane in ljudi so tiho. Bodo najprej potihoma sprejeli nove meje dovoljenih zastrupitev in potem bo vse v mejah in dovolj dobro za takojšen razpad jeter in ledvic. Nobenega izdelka pri nas še nisem zasledil, ki bi imel označeno vsebnost glifosata, tudi dokazano strupena nemška piva tega nimajo na etiketah.
Ja, če danes niste ozaveščeni in ne veste, katere korporacije in izdelki so vaša smrt, potem je vse zaman, lahko govoriš in opozarjaš, pa ljudje še vedno iz trgovin s polnimi košarami strupov za večerno gledanje bedaste TV! Čas bi bil, da zahtevamo uradne meritve in prepoved izdelkov z glifosatom! Za naše življenje gre, ne za polne politično korporacijske riti. Tudi Round up je še vedno na slovenskih policah! /virWakingTimes/
M. Jošt: Zabranimo uporabu herbicida na bazi glifosata
Glifosat
Prvi herbicid s aktivnom tvari glifosat (fosfonometil derivat aminokiseline glicin) bio je Roundup. To je sistemični, translokacioni herbicid (s lista se
Prenosi u korijen biljke) širokog spektra (djelotvoran protiv svih korova). Danas, nakon uvođenja genetski modificiranih (GM) usjeva otpornih na glifosat – t.zv. Roundup Ready (RR) usjevi i masovne uporabe samo jednog herbicida, ovaj herbicid postaje najviše korišten herbicid na svijetu.
Osim aktivne tvari glifosata, Roundup sadrži određene dodatke poput POE-15 i druge kojima je namjena da djeluju kao emulgatori i surfaktanti, t.j. da olakšaju prihvaćanje herbicida uz i upijanje u list. Otrovnost Roundupa s tim dodacima još je veća od otrovnosti samog glifosata, premda proizvođač tvrdi da su ti dodaci, kao i aktivna tvar glifosat, neutralni i neopasni za čovjeka i okoliš.
Molekulu glifosata sintetizirao je Henri Martin iz švicarske farmaceutske kompanije Cilag (1950.), međutim herbicidni učinak glifosata otkrio je i patentirao John E. Franz iz firme Monsanto (1970.), a na tržištu se kao herbicid nalazi od 1973. godine. Patent je istekao 2000. godine, tako da danas na tržištu imamo tridesetak herbicida s aktivnom tvari glifosat (Accord, Aquaneat, Aquamaster, Bronco, Buccaneer, Campaign, Clearout 41 Plus, Clear-up, Expedite, Fallow Master, Genesis Extra I, Glyfos Induce, Glypro, GlyStar Induce, GlyphoMax Induce, Honcho, JuryR, Landmaster, MirageR, Pondmaster, Protocol, Prosecutor, Ranger, Rascal, Rattler, Razor Pro, Rodeo, Roundup, Roundup Pro Concentrate, Roundup UltraMax, Roundup WeatherMax, Silhouette i Touchdown) i različitim dodacima, mnogih proizvođača (Bayer, Dow AgroSciences, Du Pont, Cenex/Land O’Lakes, Helena, Monsanto, Platte, Riverside/Terra i Zeneca).
Nakon komercijalnog uvođenja GM usjeva (1996.), masovno korištenje herbicida Roundup s glifosatom kao aktivnom tvari, u američkoj poljoprivredi zamijećeno je pogoršanje zdravstvenog stanja usjeva, prvenstveno kukuruza, uljane repice, pamuka, šećerne repe i soje. Glifosati onemogućuju biljci dostupnost biljnim hranjivima, a zahvaljujući pojavi novih patogena povećan je napad novih biljnih bolesti i nepredviđeno ugibanje biljaka (sudden death syndrome). Izvor novih patogena su domaće životinje hranjene GM usjevima, koje takođe oboljevaju prvenstveno od bolesti reproduktivnih organa.
Način djelovanja glifosata
Neki, malobrojni znanstveni časopisi, vjerojatno s određenim ciljem, navode da je toksičnost glifosata manja od kuhinjske soli ili aspirina, da se glifosat čvrsto veže za
čestice tla i ne ispire u podzemne vode, te da nema podataka o štetnom učinku glifosata nakon aplikacije u poljoprivredi[1]. Ova se tvrdnja pokazala netočnom, a služila je samo kao reklamni slogan za bolju prodaju i širenje Roundupa.
Glifosat je totalni herbicid u interakciji s nizom fizioloških procesa biljke. On ima jaku sposobnost vezanja na, za biljku, životinju i čovjeka važna mikrohraniva u tlu – metale (mangan, magnezij, željezo, nikal, cink i kalcij), koji djeluju kao kofaktori biljnih encima bitnih za različite fiziološke procese biljke, uključujući i sistem obrane. Na glifosat vezani metali biljci su nedostupni. Tako npr. glifosat vezanjem mangana inhibira djelovanje EPSPS encima uključenog u sintezu aromatskih aminokiselina.
UsjeviDrugim riječima, biljka tretirana glifosatom ne može imati urod veći od netretirane biljke. Smatra se da su, zahvaljujući Roundupu, Amerika i Kanada poslijednjih godina izgubile polovinu potencionalnog uroda poljoprivrednih usjeva, što je vidljivo nakon usporedbe s istim usjevima zemalja Europe – ista tehnološka razvijenost, ali bez GM usjeva.Proizvođač Roundupa, korporacija Monsanto, netočno tvrdi da se Roundup u tlu brzo razgrađuje. Vezujući se na metale u tlu, glifosat postaje vrlo stabilan i nije lakorazgradiv Danas, nakon dvadeset godina masovne primjene ovog herbicida zagađena su tla, tekuće i podzemne vode.
Poljoprivreda je složeni integrirani sistem, u kome su zdravlje biljke, te konačno urod, definirani međusobnom interakcijom mnogih komponenata. Tri glavne komponente su:
1) okolišna – dostupnost hranjiva, duljina dana, temperatura, vlaga i pH tla,
2) biotska – korisni mikroorganizmi tla (npr. Pseudomonas, bakterije fiksatori dušika),
3) obrambena – brani biljku od patogena koji oštećuju usjev.
Genetski potencijal biljke može se dostići ako se poboljša hranidba i zaštita od ekoloških stresnih uvjeta (zima, vrućina i suša), te zaštiti od biljnih bolesti i štetnika. Glifosati su u negativnoj interakciji sa svim nabrojenim komponentama, pa prema tome imaju negativno djelovanje na visinu uroda biljke.
Drugim riječima, biljka tretirana glifosatom ne može imati urod veći od netretirane biljke. Smatra se da su, zahvaljujući Roundupu, Amerika i Kanada poslijednjih godina izgubile polovinu potencionalnog uroda poljoprivrednih usjeva, što je vidljivo nakon usporedbe s istim usjevima zemalja Europe – ista tehnološka razvijenost, ali bez GM usjeva. (Tab. 1.)
Tab. 1. Urodi kukuruza i uljane repice u SAD i Kanadi (GMO) u poredbi sa urodima
u zapadnoj Europi (ne GMO)
Izvor: Jack Heinemann i sur., International Journal of Agricultural Sustainability (2013.)
Agroekosistem
Usjev
Prosječni urod (t/ha)
1961 – 1985. god.
1986 – 2010. god.
SAD
kukuruz
5,438
8,284
Zapadna Europa
4,868
8,290
Kanada
uljana repica
1,049
1,460
Zapadna Europa
2,148
3,189
Pojava otpornih korova
U svakom ekosistemu postoje mehanizmi adaptacije, što je ustvari i osnova evolucije života na Zemlji. Tako su se s vremenom pojavili i korovi otporni prema glifosatu. Jedan od posljednjih izvještaja navodi petnaestak korovskih vrsta otpornih prema glifosatu, unutar grupe od 63 korova u kojih se takva otpornost stvara. To praktički znači da je potrebno povećati koncentracije herbicida ili broj tretiranja korova. Rezultat – prema statističkim podacima Agencije za zaštitu okoliša (EPA) potrošnja glifosata u razoblju 2001-2007. godine je udvostručena. S time je porasla ugroženost okoliša. No usprkos svemu doći će dan kada više glifosat neće biti djelotvoran herbicid.
Epidemija bolesti vezanih uz glifosat – Poziv na akciju
Don Hubert, profesor emeritus s Purdue univerziteta i znanstveni savjetnik Ministarstva poljoprivrede SAD-a (USDA), znanstvenik s preko 40 godina radnog iskustva na području fiziologije i patologije bilja, krajem 2011. godine pred britanskim parlamentom održao je optužujući govor, navodeći glifosate kao najozbiljniju prijetnju okolišu, stočarstvu i ljudskoj vrsti.[2] Uz njegovo izlaganje priložena je lista od 168 znanstvenih referenci, (ovo citiram zbog neinformiranih čitatelja, koji tvrde da nedostaju znanstvene reference na tu temu). Ovdje navodim samo jedno njegovo predavanje na temu glifosata, a u okviru toga skrećem pozornost na samo neke prijetnje ljudskoj vrsti.
GM biljke su kemijski akumulatori i zahvaljujući njima nivo izloženosti čovjeka glifosatu je milijun puta veći no što bi bio u prirodnim uvjetima proizvodnje. Kao posljedica takvoj izloženosti u čovjeka se javljaja tridesetak bolesti, da spomenemo samo neke: autizam, Alcheimerova bolest, sterilnost, ugibanje stanica zametka, malformaciju ploda, povećanje učestalosti raka tiroidne žljezde, raka jetre, raka žućovoda, prekomjerna debljina, celijakija, visoki krvni tlak, diabetes, bubrežne bolesti, porast muške neplodnosti itd.
PlodnostPlodnost Amerikanaca u zadnjih pet godina smanjena je za 25%. Oko 93% Amerikanki u svom tijelu nose novi patogen – prion ili sličan prionu. To je prvi patogen sposoban da prelazi s biljke na životinju i čovjeka, s istom razornom snagom po plodnost domaćina. On je direktno vezan uz glifosat, a nalazi se u tlu i lancu prehrane čovjeka.• Broj djece koja boluju od autizma u Americi strelovito raste. 1960. godine na 100 tisuća Amerikanaca bilo je dvoje autistične djece, pred par godina jedno dijete na 88 Amerikanca, a danas jedno na 50. Predviđa se da će za sedam godina svako drugo dijete bolovati od ove opake bolesti.
• Plodnost Amerikanaca u zadnjih pet godina smanjena je za 25%. Oko 93% Amerikanki u svom tijelu nose novi patogen – prion ili sličan prionu. To je prvi patogen sposoban da prelazi s biljke na životinju i čovjeka, s istom razornom snagom po plodnost domaćina. On je direktno vezan uz glifosat, a nalazi se u tlu i lancu prehrane čovjeka.
• Zahvaljujući reziduama u hrani, majčino mlijeko Amerikanki ima od 760 do 1600 puta veći sadržaj glifosata od dozvoljenog u pitkoj vodi Europe.
• Testiranja su također pokazala da je nivo glifosata 10 puta veći u urinu Amerikanaca nego u urinu Europljana, iako je i u državama EU, gdje se uglavnom ne siju GMO, utvrđen određen stupanj ugroženosti. Njemački znanstvenici izvještavaju od 5 do 20 puta većoj koncentraciji glifosata u urinu ljudi od one dozvoljene u pitkoj vodi EU.
Profesor Huber upozorava: “Mi smo na rubu katastrofe koja prijeti čitavom čovječanstvu.”
Na temelju posljedica stravičnog 15-godišnjeg, masovnog eksperimenta s korištenjem glifosata na GM usjevima Argentine (vidi: Portal HKV, 19 siječnja 2012), liječnik dr.
Darío Gianfelici navodi dvije razine toksičnih učinaka:
1. Akutni učinak: povraćanje, proljev, poremetnje vida i disanja, svrbež kože, te
2. Kronične učinke uočljive nakon dužeg vremena kao posljedice većeg oštećenja DNA u ljudi koji su živjeli blizu tretiranih usjeva ili se hranili zrnom tretirane soje.
Ako su navodi istiniti, a nema razloga da ne budu, tada je zadnji čas za poduzimanje odlučnih mjera. Toga je svjesna EU koja GM usjevima (uz izuzetak Španjolske) ne otvara vrata, a svjesne su i SAD gdje je pokret za označavanje hrane s primjesama GMO i zabranu uporabe herbicida na bazi glifosata sve snažniji.
Unošenje tako snažnog kelatora minerala kao što je glifosat, u prehrambeni lanac, vodu i tlo predstavlja opravdanu prijetnju zdravlju svega živoga na zemlji i zahtijeva podrobnija istraživanja.
Izložen proturječnim argumentima znanosti i znanstvenika, običan građanim pita se ‘kome vjerovati?’
O pritisku na znanstvenike da rezultate svojih istraživanja promjene u interesu naručioca pisao sam ranije. (vidi Portal HKV 28 siječnja 2011.). One znanstvenike koji ne pristaju čekaju progoni i zlostavljanja.
Odličan pregled otrovnosti glifosata dala je 1995. godine Caroline Cox iz Oregona, SAD.[3] Premda je većina štetnih učinaka glifosata već bila dokazana u laboratorijskim istraživanjima, zbog interesa korporacija poput Monsanta, rezultati ovih istraživanja držani su u tajnosti.
IstraživanjaVeć kod prvih ispitivanja učinka glifosata utvrđeno je povećanje tumora testisa u pokusnih štakora (1981.), uvećanje frekvencije tumora bubrega u miševa (1983.), uvećan broj tumora pankreasa i jetre u štakora (1990.). Međutim Agencije za zaštitu okoliša (EPA) je za sve to našla obrazloženje i obezvrijedila sve navedene nalaze. Zanimljivo, odluci EPA o dozvoljenom povećanju uporabe glifosata, prethodilo je izvješće o nedostatku dokaza o povezanosti oboljenja i izloženosti glifosatu. Autor tog izvješća bio je plaćeni konzultant korporacije Monsanto, koja je financijski potpomogla istraživanja. Kad je interes u pitanju sve je moguće, pa i lažni rezultati.Već kod prvih ispitivanja učinka glifosata utvrđeno je povećanje tumora testisa u pokusnih štakora (1981.), uvećanje frekvencije tumora bubrega u miševa (1983.), uvećan broj tumora pankreasa i jetre u štakora (1990.). Međutim Agencije za zaštitu okoliša (EPA) je za sve to našla obrazloženje i obezvrijedila sve navedene nalaze.
Zanimljivo, odluci EPA o dozvoljenom povećanju uporabe glifosata, prethodilo je izvješće o nedostatku dokaza o povezanosti oboljenja i izloženosti glifosatu. Autor tog izvješća bio je plaćeni konzultant korporacije Monsanto, koja je financijski potpomogla istraživanja. Kad je interes u pitanju sve je moguće, pa i lažni rezultati.
Od Ministarstva poljoprivrede (USDA) i EPA traži se zabrana korištenja svih herbicida na osnovi aktivne tvari glifosata, ili točnije s Monsantom se ponavlja prića poput onih s njegovim ranijim otrovnim kemikalijama:
• Polikloriranim bifenolima (PBC), s vrlo širokom namjenom u industriji boja i lakova, rashladnih uređaja, plastike i gume, insekticid itd, koji je isti proizvođač (Monsanto) lansirao 1930. Do 1977. prodavao se pod stotinjak raznih naziva (najrašireniji Aroclor), kao za ljude i okoliš neopasan. Američki Kongres je ipak 1979. zabranio taj otrov.
• Insekticid DDT – korišten od 1940. tijekom II svjetskog rata i kasnije. Pokazalo se da DDT uzrokuje rak kod ljudi, te predstavlja opasnost za životinje i ptice. 1972. godine zabranjeno je korišđtenje u poljoprivredi SAD.
• Herbicid i defoliant Agent Orange – (smjesa herbicida 4,5-T i 2,4-D) koristila je britanska vojska pedesetih godina za uništavanje šuma u Maleziji, a potom šezdesetih američka vojska s istim ciljem u Vijetnamu. Danas zabranjen.
Danas, nakon 30 godina otkako su te kemikalije zabranjene, tlo, vode i ljudsko tijelo još su uvijek toliko zagađeni da će biti potrebne dekade čišćenja i odstranjivanja tih kemikalija.
Širom svijeta sve je snažniji pokret za zabranu uporabe glifosata. Zanimljivo, El Salvador i Sri Lanka već su takvu zabranu donijele. Hoćemo li mi čekati odluku Amerike, ili smo u stanju sami zaštititi vlastiti narod?
Kako djeluje MONSANTO
Jednom prilikom napisao sam da je multinacionalnoj korporaciji najlakše ući u neku zemlju preko kupljenog višeg državnog službenika ili utjecajnog znanstvenika. Opisao sam i primjer s Indonezijom, gdje je korporacija Monsanto (prema Financial Times-u,) u razdoblju 1997-2002. raznim državnim službenicima Indonezije dodijelila preko 700 GMODošlo je vrijeme da nadležna Ministarstva poljoprivrede, zaštite okoliša i zdravstva pokrenu zabranu uporabe herbicida na bazi glifosata, a USKOK, ili tko već po dužnosti to mora pokrenuti, počne s pokretanjem postupaka protiv “prodanih duša” koje se zalažu za GMO usjeve u Hrvatskoj.tisuća US dolara mita s namjerom da poboljša plasman svojih pesticida u Indoneziji. Ispostavilo se da je oko 140 indonezijskih državnih službenika, ili članova njihovih familija, primilo mito. Bili su to viši službenici Ministarstva zaštite okoliša, Ministarstva poljoprivrede te Nacionalnog odbora za planiranje i razvoj. Eto pokazalo se da sam bio u pravu bar kad je Indonezija u pitanju. Volio bih da ne budem u pravu kada je u pitanju Hrvatska.
Živimo u vrijeme kad je pad moralnih vrijednosti i porast pohlepe za materijalnim dobrima stvorio idealnu klimu za djelovanje korporacija. Korupcija je uobičajeni alat djelovanja. Postavlja se pitanje tko bi u nekoj zemlji poput Hrvatske o takvoj vrsti korupcije trebao voditi računa? Ovdje nije u pitanju iznos korupcije. Ovdje su u pitanju posljedice te korupcije po zdravlje nacije, što je mnogo važnije od par prokockanih miljuna u privredi Hrvatske. Dakle došlo je vrijeme da nadležna Ministarstva poljoprivrede, zaštite okoliša i zdravstva pokrenu zabranu uporabe herbicida na bazi glifosata, a USKOK, ili tko već po dužnosti to mora pokrenuti, počne s pokretanjem postupaka protiv “prodanih duša” koje se zalažu za GMO usjeve u Hrvatskoj.
Za Hrvatsku bi zabrana uporabe herbicida na bazi glifosata ujedno bila siguran štit od eventualnih odluka Europske Komisije o dozvoli sjetve RR-usjeva. Nemojmo propustiti šansu.
Konačno i Američki sud (Department of Justice and the Securities & Exchange Commision) je shvatio licemjerje Monsantovog slogana “Poštenje je osnova našeg djelovanja. Ono uključuje: uljuđenost, dosljednost i hrabrost” i usprkos svim lobijima, za korupciju u Indoneziji presudio kaznu od jedan i po milijuna US dolara.
Vrijeme će pokazati hoće li i Hrvatsko pravosuđe imati tu snagu, ili ćemo zbog materijalnog interesa korporacija dopustiti nestanak nacije, kao što se to događa sa SAD-om.
Marijan Jošt
Reference
1. Stephen O. Duke and Stephen B. Powles. 2008. Mini-review – Glyphosate: a once-in-a-century herbicide. Pest Managemen Science, 64:319–325.
2. Don M. Huber. 2011. The effects of glyphosate (Roundup®) on soils, crops and consumers: new diseases in GM corn and soy and animals fed with it.
3. Cox Caroline. 1995. Northwest Coalition for Alternatives to Pesticides. Journal of Pesticide Reform, Volume 24(4).
Analiza pitne vode 25.4.2017, vodovod Ljubljana
Poročilo o izvedeni nalogi JP – VODOVOD – KANALIZACIJA D.O.O. – spremljanje zdravstvene ustreznosti pitne vode
Povečanje uporabe glifosata v Združenih državah je zelo dobro povezano s sočasnim povečanjem incidence in / ali smrtnosti večkratnih bolezni, vključno z več vrstami raka
Stopnje raka ščitnice, raka jeter, raka na mehurju, raka trebušne slinavke, raka ledvic in mieloidne levkemije so se zvišale skupaj z uporabo glifosata
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je marca 2015 revidirala svojo oceno rakotvornega potenciala glifosata in jo označila kot “verjetno rakotvorno snov”
Avtorja Anthony Samsel in Stephanie Seneff
Glifosat je aktivna sestavina v prodornem herbicidu, Roundup. Njegova uporaba na pridelkih za zatiranje plevelov v Združenih državah in drugod je v zadnjih dveh desetletjih dramatično narasla.
Povečanje je posledica povečanja v istem časovnem obdobju pri uporabi gensko spremenjenih (gensko spremenjenih) pridelkov, razširjenosti rastlin, odpornih na glifosat, med gensko spremenjenimi pridelki (zaradi nujnih večjih odmerkov, da bi dosegli isti herbicidni učinek), kot kot tudi povečano sprejemanje glifosata kot sredstvo za sušenje tik pred žetvijo.
Pridelki GSO vključujejo koruzo, sojo, oljno ogrščico in sladkorno peso. [1] Tretiranje posevkov z glifosatom vključuje uporabo pridelkov, ki niso GSO, kot so sušeni grah, fižol in leča.
Treba je opozoriti, da je uporaba glifosata za trajno nadzorovanje plevela zdaj glavna strategija upravljanja s pridelki.
Povečanje uporabe glifosata v Združenih državah je v korelaciji z sočasnim povečanjem incidence in / ali smrtnosti večkratnih bolezni, vključno z več vrstami raka. [1]
Ti vključujejo rak ščitnice, rak jeter, rak mehurja, rak trebušne slinavke, rak ledvic in mieloidna levkemija. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je marca 2015 revidirala svojo oceno rakotvornega potenciala glifosata, ki jo je označila kot “verjetno rakotvorno snov”. [2,3]
Zakaj so druge države prepovedale glifosat
Novoizvoljeni predsednik Šrilanke, Maithripala Sirisena, je kot eno izmed njegovih prvih dejanj po volitvah prepovedal uvoz glifosata.
Ta ukrep je temeljil na študijah Jayasumana et al. da je bil glifosat ključni dejavnik pri kronični bolezni ledvic, ki je prizadel alarmantno število mladih kmetijskih delavcev v severni regiji [4,5], verjetno pa je bil še dodatno motiviran zaradi ponovne ocene WHO njenega rakotvornega potenciala.
Bolezen ledvic je dejavnik tveganja za več rakavih obolenj, pri čemer je ledvična dializa povezana s povečanim tveganjem kaposijevega sarkoma za več kot
50-krat, z 3- do 10-kratnim povečanim tveganjem za nastanek raka ledvic in 2- do 9-kratnim povečanim tveganjem rak ščitnice.
Številni drugi raki kažejo tudi skromnejše povečanje tveganja [6]. Študija podgan, ki so krmili gensko spremenjeno koruzo in tretirano z Roundup v celotni življenjski dobi, je pokazala znatno povečano tveganje za velike tumorje tumorja pri samicah, skupaj s poškodbo ledvic in jeter pri samcih [7].
Večina tumorjev je bila benigna, vendar so obstajale tri metastaze (pri samicah) in dva Wilmova tumorja, ugotovljena v ledvicah samcev, ki jih je bilo treba zaradi prevelikih tumorjev zgodaj evtanizirati, kar je naraslo na več kot 25 odstotkov njihovega telesa velikosti.
Izpostavljene živali so imele tudi skrajšano življenjsko dobo v primerjavi s kontrolami.
Glifosat ima estrogene učinke tudi pri nizkih odmerkih
Hormonski estrogen je bil leta 2003 razglašen za človeško rakotvorno s strani Nacionalnega toksikološkega programa [8]. Dokazano je bilo, da ima glifosat estrogenske učinke pri minutah, v in vitro poskusih na celicah tumorja. [9]
Glifosat je lahko v teh celicah povzročil proliferacijo v koncentracijah delcev na bilijon, in to je storil z vezavno afiniteto na estrogenski receptor in povzročil aktivacijo odziva na estrogen (ERE).
Dejstvo, da bi estrogenski antagonist, ICI 182780, lahko zaviral delovanje glifosata, je bil precej prepričljivo dokazan, da je bil posredovan z mimikrijo estrogena.
Tradicionalni pojmi v toksikologiji so osredotočeni na diktat Paracelsusa, da “odmerek tvori strup”, kar pomeni, da bi morali povečati tveganje za toksičnost, saj se raven izpostavljenosti poveča.
Vendar pa je splošnost tega koncepta izpodbijana zaradi ugotovitve, da kemikalije, ki motijo endokrine motnje (EDC), pogosto kažejo večji potencial za povzročanje raka pri zelo nizkih odmerkih kot pri višjih odmerkih.
Glifosat lahko moti ravnovesje vaših mikrobov
Glifosat je strupen za mnoge mikrobe kot tudi za večino rastlin, in en verjeten učinek kronične nizke odmerke peroralne izpostavljenosti glifosatu je motnja ravnovesja med črevesnimi mikrobi in prekomerno zastopanostjo patogenov. [11]
To povzroči kronično vnetno stanje v črevesju, pa tudi oslabljeno pregrado črevesja in številne druge posledice.
Vedno bolj je očitno, da kronično vnetje povečuje tveganje za nastanek raka in da so znani dejavniki tveganja raka v resnici številne vnetne bolezni, kot so Crohnova bolezen, hepatitis, schistosomiasis, tiroiditis, prostatitis in vnetna črevesna bolezen [12].
V tem članku pregledamo raziskovalno literaturo o glifosatu s posebnim poudarkom na dokazih o kancerogenem potencialu, ki vključuje indukcijo glikozatskih presnovnih motenj, oksidativni stres in poškodbo DNA, ki so znani vzroki za razvoj raka.
Monsantove zgodnje študije
Samsel je vložil peticijo EPA za kopije dokumentov, ki izvirajo iz Monsantoja, od leta 1970 do osemdesetih let, ki opisujejo poskuse, ki jih je izvedel Monsanto, da bi ocenili, ali je glifosat varen za prehrano ljudi.
V tem poglavju podajamo povzetek naših ugotovitev, povezanih s temi dokumenti, zlasti glede indikacij po poškodbi ledvic, tumorigenicnosti, bioakumulacije in metabolitov glifosata.
Kidney Damage
Spremembe ledvic, povezane s kronično progresivno nevropatijo, so bile večinoma pri samcih, pa tudi pri nekaterih ženskah kontrolnih in zdravljenih skupin. V medeničnem epiteliju ledvice so se pojavili tudi mineralizacija in mineralizirani ostanki, najpogosteje pri ženskah.
Po predlożitvi śtudije je EPA pozneje Monsanto prosil za histolośko preućitev moških żivali z nizkim in srednjim odmerkom, kar je povzroćilo ugotovitev brez opaznega ućinka (NOEL). V odgovor je Monsanto v poročilo o patologiji predložil dodatek [14].
Rezultati dodatka so povzeli pregled ledvic in ugotovili minimalno tubularno dilatacijo, ki jo je spremljala intersticijska fibroza v vseh preskusnih skupinah.
Ugotovili smo statistično značilno povečanje tubularne dilatacije ledvice. 50-odstotno povečanje sprememb ledvic v skupini z majhnimi odmerki in v skupini z visokim odmerkom je bilo ugotovljeno štirikratno povečanje incidence v primerjavi s kontrolno skupino.
Intersticijska ledvična fibroza se začne z akumulacijo zunajceličnih matriksnih proteinov, kar je posledica vnetja in poškodb celic, ki jo najdemo pri vseh vrstah kronične ledvične bolezni (CKD). Intersticijska fibroza je progresivna patogeneza, ki vodi v odpoved ledvic v končni fazi. [19]
Tumorigenicnost
26-mesečna dolgoročna študija pri podganah je pokazala množico tumorjev v žlezah in organih [13]. Pojavile so se (od najvišje do najmanjše incidence) v naslednjih organih: hipofizo, ščitnico, timus, mlečne žleze, testise, ledvice, trebušno slinavko, jetra in pljuča.
Nadzorno telo hipofize, tiroidne žleze in imunske funkcije in motnje lahko povzročijo bolezni, vključno z rakom. Te žleze proizvajajo številne potrebne hormone, ki nadzirajo številne biološke procese.
Tumorigenska rast tudi moti funkcionalnost žlez in organov, kjer se pojavi rast. Dokument o poslovni skrivnosti Monsanto [13] je pokazal, da obstajajo statistično značilne limfocitne hiperplazije timusa in pomembni tumorji ščitnice C-celic.
Opozoriti je treba, da je med temi raziskavami prišlo do pomembne incidence tumorjev. Vendar pa je Monsanto pri ustvarjanju dvoma in prikrivanja statističnega pomena neprijetnih ugotovitev, ki bi lahko preprečili registracijo izdelka, uporabil eksperimentalni hrup iz treh, petih, sedmih in celo 11 nepovezanih kontrolnih študijah, da bi po potrebi učinkovito prikril rezultate.
V nekaterih primerih je lasten nadzor eksperimenta pokazal 0 odstotno incidenco tumorjev, medtem ko so bili rezultati za skupine, obdelane z glifosatom, statistično pomembne. Vendar pa so bili po nepošteni čarovniji primerjave ugotovitev z nepovezanimi zgodovinskimi kontrolami razloženi kot skrivnost in se šteje, da niso povezani z dajanjem glifosata.
Uporaba teh odstopanj je učinkovito nevtralizirala neprijetne rezultate in tako omogočila trženje izdelka. Če ne bi sodelovali v tej prevari, glifosat morda nikoli ni bil registriran za uporabo.
Dokumenti EPA kažejo, da soglasje mnenja o registraciji izdelka ni bilo doseženo. Vsi člani nadzornega odbora EPA za glifosat niso odobrili registracije glifosata. Bilo je nekaj takšnih, ki so nasprotovali in podpisali “NE PRIZNATE”.
Bioakumulacija
Ridley in Mirly [25] sta ugotovila bioakumulacijo 14C radioaktivno označenega glifosata v tkivih podganja Sprague Dawley. Ostanki so bili prisotni v kosteh, kostnem mozgu, krvi in žlezah, vključno s ščitnico, testisom in jajčniki, pa tudi glavnimi organi, vključno s srcem, jetri, pljuči, ledvicami, vranico in želodcem.
Izdaja kontrolne podgane “Diet
“Podatki o zgodovinskih kontrolah” kažejo, da bi 13 do 71 odstotkov laboratorijskih živali, ki so bile uporabljene za izvajanje preskusov toksičnosti na različnih kemikalijah, spontano predstavljale tumorje in 26 do 93 odstotkov tumorjev hipofize. Njihova ledvična funkcija je pogosto slabša.
Nedavna raziskava družbe Mesnage et al. [29] da bi ocenili, ali so strupene kemikalije, prisotne v krmi, ki je standardna cena za te živali, lahko vzrok za to presenetljivo visoko stopnjo ozadja bolezni. Devet od 13 vzorcev pogosto uporabljenih laboratorijskih podgrjevalnih krmil je pozitivno pozitivno na glifosat.
Tako so lahko ti “spontani” pojavi bolezni posledica strupenih kemikalij v krmi pri kontrolnih živalih in ne na nekaterih osnovnih genskih poškodbah, kar sproža resna vprašanja o veljavnosti študij, ki temeljijo na izpostavljenih živalih, kot so kontrolna skupina.
Jasno je, da se v prihodnjih študijah o morebitni toksičnosti katerekoli okoljske kemikalije obravnava vprašanje možne strupenosti kemikalij, ki onesnažujejo prehrano kontrolnih živali in / ali morebitnega vpliva prehranskih neravnovesij.
Krmljenje kontrolnih živali z nezdravo prehrano vodi v povečano tveganje za nastanek raka v kontrolni skupini, zaradi česar je v poskusni skupini veliko težje videti signal. Poleg tega, ker so estrogene kemikalije pogosto bolj strupene pri ekstremno nizkih odmerkih kot pri odmerkih srednjega razreda, je zlahka videti, zakaj se lahko kontrolna skupina kaže znatno pogostnost raka.
Dokaz o poškodbah DNA iz raziskovalne literature
Po poročilu IARC [2], čeprav obstajajo le omejeni neposredni dokazi o rakotvornosti glifosata pri ljudeh, obstajajo trdni dokazi, da lahko glifosat deluje na podlagi dveh ključnih značilnosti rakotvornih snovi: indukcije kromosomskih poškodb in indukcije oksidativnega stresa.
Študija o morskih ježah je raziskala več različnih formulacij pesticidov na osnovi glifosata in ugotovila, da so vsi motili celični ciklus. Spreji, ki se uporabljajo za širjenje pesticidov, lahko izpostavijo ljudi v bližini do 500 do 4.000-krat večjih odmerkov, kot so potrebni za povzročitev motenj celičnega ciklusa [37].
Študija o otrocih, ki živijo v bližini riževih polj kmetij v Maleziji, je razkrila prelome DNA in kromosomske prelome, povezane z zmanjšano koncentracijo holinesteraze v krvi [38], ki so bili pripisani izpostavljanju organofosfatnim insekticidom.
Študija ni natančno določila, kateri pesticidi so bili otroci izpostavljeni, vendar je glifosat splošni herbicid, katerega uporaba v rižicah na Šrilanki je privedla do razširjene odpovedi ledvic pri mladih kmetijskih delavcih tam, kar je končno povzročilo prepoved uporabe glifosata v Šri Lanka. [4,5]
Slabo sintezo glicina
Morda je presenetljivo, nedavna študija je predlagala, da glifosat lahko služi koristno vlogo pri zdravljenju raka zaradi svoje sposobnosti zaviranja sinteze glicina. [121]
Glicin je bistven za sintezo DNA in s tem za proliferacijo celic. Študije in vitro na osmih različnih rakavih celičnih linijah (vključno s prostato, jajčnikom, materničnim vratom in pljučnim rakom) so pokazale, da je glifosat v odmerkih od 15 do 50 mM citotoksičen za tumorske celice in da je treba citotoksičnost za normalne celične linije zahtevati višje odmerke (npr. , 100 mM).
Domneva se, da je mehanizem delovanja vključeval poslabšano sintezo glicina zaradi glifosata, ki deluje kot glikin mimetik. V neposrednem protislovju pa je bilo dokazano, da glicin prepreči tumorigenezo, [122] in je močno anti-angiogeno hranilo, ki zavira rast tumorja. [123] Slabo sintezo glicina ima verjetno tudi druge neželene učinke, kot je možnost, da glifosat ovira konjugacijo glicina benzenskih spojin.
Zlasti je to mehanizem, ki ga mikrobi črevesja, zlasti Bifidobacteria, uporabljajo za razstrupljanje fenolnih spojin, ki proizvajajo hipupat (benzoilglicin), glicin konjugat benzojske kisline kot mehanizem za razstrupljanje. [124] Dokazano je, da je glicin omejevalni dejavnik pri proizvodnji hippurata. [125]
Pred tem smo navedli, da glifosat prednostno škoduje Bifidobacteria, [46] in študije so pokazale zmanjšano število bifidobakterij pri debelih podganah skupaj z zmanjšanim izločanjem hipupata. [126] Dokazano je, da imajo tudi debeli ljudje zmanjšan urinski hipupat. [127]
Poleg tega je spodnji urinski hipupat povezan z ulceroznim kolitisom, zlasti Crohnovo boleznijo. [128] V švedski študiji več kot 21.000 bolnikov s Crohnovo boleznijo so ugotovili povečano tveganje za širok razpon raka, vključno z jetri, trebušno slinavko, pljučnico, prostato, testisom, ledvičnim, skvamoznim celičnim rakom kože, endokrinim tumorjem in levkemijo.
Crohnova in vnetna črevesna bolezen v ZDA pogosteje naraščata v koraku s povečanjem uporabe glifosata na koruznih in sojinih pridelkih.
Rak debelega črevesa in jeter
Incidenca raka jeter v ZDA se je v zadnjih dveh desetletjih močno povečala. Nonalcoholic steatohepatitis (NASH) je bolezen maščobnih jeter, ki je povezana s prekomerno prehransko fruktozo. [130] Domnevamo, da je to predvsem posledica prekinitve metabolizma črevesne fruktoze zaradi glifosata, ki blokira šikamično pot.
Izpostavljenost podganam Wistar do herbicida Glyphosate-Biocarb v obdobju 75 dni je povzročila poškodbe jeter, vključno z zvišano serumsko alanin-aminotransferazo (ALT) in aspartat-aminotransferazo (AST), kar kaže na nepopravljivo škodo hepatocitov, kot tudi veliko usedanje retikulinskih vlaken, ki vsebujejo kolagen tipa III, [155] kar kaže na jetrno fibrozo, [156] ki je glavni dejavnik tveganja za hepatokarcinogenezo.
Rak trebušne slinavke
Rak pankreasa je eden od rakov, katerih incidenca se povečuje v koraku s povečanjem uporabe glifosata na koruznih in sojinih pridelkih [1]. Učinki kelatacije glifosata v kovini so povzročili hudo pomanjkanje mangana pri kravah [83].
Podgane, ki so krmili s hrano, pomanjkljivo v manganu, so pokazale bistveno manjše koncentracije mangana v jetrih, ledvicah, srcu in trebušni slinavki v primerjavi s kontrolno skupino. [165] Vsebnost pankreasnega insulina se je zmanjšala za 63 odstotkov, zmanjšal pa se je tudi insulin, kar kaže na to, da pomanjkanje mangana lahko igra neposredno vlogo pri diabetesu in otoških celicah, ki imajo pomanjkanje insulina.
Rak ledvic
Kronična ledvična bolezen (CKD) in rak sta vzajemno povezana: rak ali njeno zdravljenje lahko povzroči CKD in bolnike s CKD povečajo tveganje za raka. Študija in vitro pri testiranju na podganah in celicah Sertoli je pokazala, da Roundup sproži kalcijsko posredovano celično smrt, povezano z zmanjšanjem ravni antioksidantnega glutationa, skupaj z reaktivno aktivnimi tioobarbiturskimi kislinami (TBARS) in proteinskimi karbonili, ki kažejo na oksidacijo beljakovin in poškodbo glikacije [ 94]
Pri dajanju L-butionina (S, R) -sulfoximina (BSO), specifičnemu inhibitorju sinteze glutationa, pri podganah je prišlo do zmanjšanih ravni glutationa v ledvicah in opaznega povečanja patologij, povezanih s policistično boleznijo ledvic [177].
Katarakti in melanoma
Monsatojeve študije kemikalije so pokazale povečano tveganje za nastanek katarakte po izpostavitvi Roundupu. Zgodnje katarakte so povezane z nezadostno antioksidativno aktivnost in so zato potencialno tveganje za nastanek raka. Obstaja povezava med holestazo in katarakti zaradi slabe absorpcije hranil, ki zaščitijo objektiv pred UV žarki. Študije o kratkotrajni izpostavljenosti soma na subletne ravni Roundupa so pokazale toksičnost za škrge, jetra in ledvice [181].
Opažene povišane ravni nekonjugirane bilirubina in alanin-aminotransferaze (ALT) kažejo na holestazo, kar je verjetno delno posledica poslabšanja funkcije encima CYP. Melanom je ena od vrst raka, ki je bila povezana z izpostavljenostjo glifosatom v kmetijstvu. Starostno prilagojena analiza je pokazala 80-odstotno povečano tveganje za pojav melanoma v povezavi z uporabo glifosata v študiji o aplikatorjih za pesticide v Iowi in Severni Karolini. [187]
Rak ščitnice
Incidenca raka ščitnice v Združenih državah se je v zadnjih dveh desetletjih dramatično povečala, v koraku s povečanjem uporabe glifosata na koruznih in sojinih pridelkih. Ni jasno, kako lahko glifosat poveča tveganje za raka ščitnice nad splošnimi dejavniki, ki so bili že opisani v tem prispevku, vendar je verjetno, da ima vlogo selenoproteinov slabše vključevanje selena v selen.
Rak na dojki
Rak dojke predstavlja eno tretjino diagnoze raka in 15 odstotkov smrtnih primerov raka pri ženskah v Združenih državah Amerike. Študija in vitro je potrdila, da glifosat spodbuja proliferacijo človeških celic raka dojke, kadar je prisoten v koncentracijah delov na bilijone [9]. Ta učinek je značilen za hormonsko odvisne celične linije in je posledica sposobnosti glifosata, da deluje kot estrogensko sredstvo.
Ne-Hodgkinov limfom
V zadnjih treh desetletjih se je pojavilo povečano incidenco raka ne-Hodgkinovega limfoma (NHL), tako v Evropi [226] kot v Ameriki [227]
Kmetijski delavci imajo večje tveganje za NHL kot splošno prebivalstvo, vendar je težko razbiti učinke glifosata v primerjavi z neštetimi drugimi strupenimi kemikalijami, s katerimi so izpostavljeni, kar prav tako prinaša večje tveganje [228]. Vendar so nekatere študije lahko neposredno povezale glifosat z NHL.
Trojna povečana nevarnost NHL v povezavi z izpostavljenostjo glifosatu je bila ugotovljena v študiji iz leta 2002 iz Švedske [229]. V poznejši švedski študiji v letu 2008, ki je v letu 2008 obsegala več kot 900 primerov raka, je bilo ugotovljeno tudi znatno povečano tveganje za NHL (OR 2.02). [230] Kanadska študija je pokazala korelacijo med številom dni na leto izpostavljenosti glifosatu in tveganjem za NHL. [231]
Celiakova bolezen, skupaj z bolj splošnim stanjem, intoleranco za gluten, je nedavno dosegla epidemijo v ZDA, in domneva se, da je ta povečana občutljivost pšenice neposredna posledica kontaminacije glifosata pšenice zaradi vedno pogostejše prakse tretiranja pšenice z glifosatom tik pred žetvijo. [158]
Bolniki s celiakijo imajo povečano tveganje za nastanek raka, zlasti ne-Hodgkinovega limfoma, in imajo statistično skrajšano življenjsko dobo, predvsem zaradi tega povečanega tveganja za raka.
Zaključek
Pregledali smo raziskovalno literaturo o glifosatu in o bioloških procesih, povezanih z rakom, in zagotovili smo trdne dokaze, da glifosat verjetno prispeva k povečani razširjenosti različnih vrst raka pri ljudeh.
Monsantova zgodnja raziskava je razkrila nekatere trende na živalskih modelih, ki jih ne bi smeli zanemariti. V zadnjih letih izpostavljenosti glifosatom so bili živi laboratoriji, kjer so ljudje morski prašički, rezultati pa so zaskrbljujoči.
Dokazali smo, da glifosat pretvarja izpostavljene celice v stanje, ki sproži tumor, s tem, da zavre ključne encime v transportni verigi elektronov, kot so sukcinat dehidrogenaza in fumaratna hidrataza.
Glifosat kelatira mangan, zmanjšuje njegovo biološko uporabnost in mangan je pomemben katalizator za MnSOD, ki ščiti mitohondrije pred oksidativno škodo, ki lahko povzroči mutacije v DNA. Glifosat povzroča tudi poslabšanje metabolizma fruktoze zaradi kopičenja PEP po blokadi šikamične poti.
To vodi k sintezi večkratnih sladkorjev s kratkimi verigami, za katere je znano, da so zelo močna sredstva za glikacijo, kot sta metilgloksial in glikoksalat. Glifosat je zlahka nitroziliran, znan je, da je nitrozil glifosat izredno strupen in kancerogen. Mikrobne poti pretvorijo glifosat v sarkozin, znan marker za rak prostate, verjetno zaradi svoje nitrozilirane oblike.
Pogosto spregledani vidik glifosatove toksičnosti je njena interferenca z encimi, ki imajo zaradi mimikrije glicin kot substrat. Fenolne spojine se detoksificirajo s črevesnimi mikrobi s konjugacijo glicina, da se proizvedejo proizvodi, kot je hipupat. Bifidobakterije so pomembne za vlogo, ki jo igrajo pri zaščiti teh ksenobiotikov s takšno konjugacijo.
Zmanjšan hipupat je povezan s Crohnovo boleznijo in vnetno črevesno boleznijo, ki kaže epidemiološke trende, ki se ujemajo s povečano uporabo glifosata na glavnih rastlinah in so povezani s povečanim tveganjem za širok razpon raka, zlasti ne-Hodgkinovega limfoma.
Limfom je povezan tudi z glifosatom s študijami izpostavljenosti okolja v kmetijskih okoljih.
Več študij, in vitro in in vivo, je pokazalo, da glifosat škoduje DNK, kar je neposreden korak proti tumorigeničnosti. Te študije so potekale na morskih ježkih, ribah, miših in različnih vrstah človeških celic in vitro. Otroci v Maleziji, ki živijo v bližini peščenih rižev, imajo dokaze o poškodbah DNA.
Epidemiološke študije močno podpirajo povezave med glifosatom in večkratnimi vrstami raka, z izredno dobro ujemajočimi trendi navznoter pri več oblikah raka v koraku s povečano uporabo glifosata na koruznih in sojinih pridelkih.
Čeprav te močne korelacije ne morejo dokazati vzročnosti, so biološki dokazi močni za podporo mehanizmom, ki so verjetno v igri, kar lahko pojasnjuje ugotovljene korelacije z verodostojnimi znanstvenimi argumenti. Povezave glifosata s specifičnimi vrstami raka se pogosto lahko razložijo s posebnimi patologijami. Na primer, pomanjkanje sukcinat dehidrogenaze je povezano z rakom nadledvične žleze [17].
Pomanjkanje selenoproteina verjetno prispeva k raku ščitnice. Ukrep glifosata kot mimetik estrogena pojasnjuje povečano tveganje za nastanek raka dojke.
Rak prostate je povezan s sarkozinom, stranskim produktom razgradnje glifosata z mikrobi črevesja. Slabo presnovo fruktoze povezujejo z boleznijo maščobnih jeter, kar je dejavnik tveganja za jetrno tumorigenezo. Slabo sintezo melanina zaradi melanocitov zaradi pomanjkljivosti v predhodniku, tirozinu, proizvodu šikamične poti, lahko pojasni povečano incidenco kožnega melanoma.
To se zveča s pomanjkanjem triptofana, saj je tudi triptofan zaščiten pred UV-izpostavljenostjo. Pomanjkanje mangana poudarja trebušno slinavko in poslabša sintezo insulina, kar bi lahko razložilo nedavno epidemijo raka trebušne slinavke.
Povečan oksalat, delno zaradi lastniških formulacij, poudarja ledvice in prispeva k tveganju tumorjev ledvic. Pri kopičenju glifosata v kostnem mozgu se lahko pričakuje, da bo prekinil proces zorenja limfocitov prek prekurzorjev izvornih celic. Glicin tvori konjugate z organskimi kancerogenimi snovmi, pridobljenimi iz benzena, in glifosat verjetno posega v ta proces.
Vpliv glifosata na delovanje encima CYP ogroža razstrupljanje več drugih kancerogenih učinkovin, kar povečuje rakotvorni potencial.
Na splošno so dokazi o rakotvornosti glifosata prisiljeni in večfaktorski. Prepričani smo, da razpoložljivi dokazi zahtevajo ponovno presojo kompenzacije tveganja in koristi glede uporabe glifosata za zatiranje plevelov in zagovarjamo veliko strožjo regulacijo glifosata.
Poročilo Bolnišničnega registra Onkološkega inštituta Ljubljana
Glifosat povzroča groteskne deformacije na domačih živalih … dvoglavi telički, prašiči rojeni brez kože, osmimi nogami,…. kot da so prišli iz Pekla … FOTOGRAFIJE
Torek, 24. maj 2016
ga Mike Adams , the Health Ranger
Nekaj primerov mutiranih živali, ki so bila najdena na severovzhodu Argentine.
Glifosat je pesticid za uničevanje plevelov, ki se posebej množično uporablja pri tretiranju gensko spremenjenih rastlin. Kriv je za dramatičen porast groznih živalskih mutacij (glej fotografije spodaj). Čeprav ta zgodba nikoli ne bo prikazana v ameriških medijih, ki so pod nadzorom (“corporate-controlled U.S. media) kemijskih gigantov. Daily Mail poroča, da so mutacije tako grozne, da spominjajo na izmišljene prikazni iz filmov. Pes z mini nosom, ki štrli iz gobčka, pujski z eno glavo in dvema trupoma in osmimi nogami, koza z dvema glavama in prašičji mladič s tako tanko kožo, da se vidijo mišice in žile. “Kmetje za povzročanje mutacij krivijo kemikalijo glifosat ,” poroča Daily Mail in dodal, da “so lokalni mediji zapisali, da so vidne deformacije na živalih posledica uporabe pesticidov na kmetijskih zemljiščih v regiji.”
Število mutacij je bilo štirikrat večje po uporabi pesticidov na gensko spremenjenih rastlinah
Lokalni prebivalci, ki niso bili seznanjeni o toksičnosti glifosata, so najprej mislili, da so mutacije povzročile zle sile in duhovi. Toda hitro se je izkazalo, da je kriv zelo strupen glifosat, ki se uporablja kot pesticid proti plevelom na poljih soje, piše Daily Mail UK.
Argentina je največji uporabnik kontroverznega izdelka na svetu, ki ubija vse gensko nespremenjene (GSO) rastline. Velika Britanija uvaža to GSO sojo s katero kmetje krmijo živali in iz prav tako uvoženega GSO bombaža pa izdelujejo majice, tampone,… Oblikovalci politike EU razmišljajo o prepovedi škodljive kemikalije, za katero je znano, da povzroča resne posledice pri rojstvu živali in ljudi.
Glifosat je sprožil kemični holokaust po vsem svetu
Kemični holokavst, čemur smo vsi priča, uničuje naš svet. Veliko število živali se rodi z uničujočimi, grotesknimi mutacijami, ki so podobne peklenskim življenjskim oblikam. Ni naključje da imenujejo glifosat za “Satanovo kemikalijo” in jo prodaja demonska, človeštvu sovražna korporativna pošast, imenovana Monsanto. Izkazalo se je, da so tudi promotorji glifosata zlonamerni uničevalci življenja in planeta. Polni besa in sovraštva do žensk – nosilk novega življenja – temačni podporniki glifosata, med njimi nekdanji Forbes.com-ov pisatelj Jon Entine, prinašajo uničenje in prevaro, ki spominja na Satanovo delo.
Pridružite se našemu boju proti glifosatu. Z rednim prebiranjem člankov na spletnih stranehGlyphosate.news in Natural News boste obveščeni o novih odkritjih škodljivosti vseh vrst kemikalij. Izogibajte se vsem živilom GSO in kupujte ekološko, kjer je to le mogoče. Pridružite se nam, da ustavimo Monsanto, zavrnimo gensko spremenjene organizme in izkoreninimo glifosat iz našega sveta. (Molite za ta nedolžna živalska bitja, ki so zelo trpela in še trpijo zaradi kemičnih zastrupitev s pesticidi…)
Pripete fotografije pričajo kaj je glifosat naredil našemu planetu.
Nevrotoksični pesticid
Nevrotoksični pesticid, ki poškoduje možgane, najdemo v stotinah živil: EPA dovoljuje, da pesticidni lobi narekuje politiko
( Natural News ) Če ste mislili, da je nakupovanje ekološkega sadja in zelenjave izguba denarja, boste morda ponovno razmislili. Rezultati testa, ki jih je objavila FDA, so pokazali prisotnost nevrotoksičnega pesticida, imenovanega klorpirifos, v vzorcih, vzetih iz več kot 300 različnih živil.
Ta zaskrbljujoči podatki izhajajo iz serije testov, ki jih je FDA-jev program za spremljanje ostankov pesticidov opravil od konca leta 2014 do konca leta 2015, ki vsako leto testira na tisoče živil, domačih in uvoženih za pesticide. Ugotovljeno je bilo, da več kot 50 različnih živilskih rastlin vsebuje chlorpyrifos.
FDA je testirala skupaj več kot 5.500 ljudi. Njihovo testiranje je bilo zelo celovito in celo obravnava nekatere manj priljubljene sorte proizvodov, ki se ne uporabljajo pri USDA testih. Na splošno so ugotovili, da približno polovica domače hrane in 43 odstotkov hrane, ki jo uvažamo, vsebuje ostanke pesticidov. To je povečanje števila, zabeleženih v letih 2010 in 2005.
Chlorpyrifos je bil četrti najpogosteje odkriti pesticid od 207 različnih pesticidov, odkritih v živilih. Ugotovili so, da je nevarna snov na živilih, kot so limes, riž in pekoča paprika, ki jih redno uživajo Američani in Mehičani. Analiza EPA je že ugotovila, da povprečni Američan porabi veliko več Chlorpyrifos kot ravni, ki se štejejo za varne, in tisti, ki jedo nekatera živila, imajo večje tveganje.
Novi skrbnik EPA jamči lobistom in ne sproži prepovedi
Znano je, da poškoduje otrokov razvoj možganov, tudi pri nizkih ravneh. Navede ga Kalifornijski urad za oceno okoljske nevarnosti za zdravje, ker je znano, da “povzroča reproduktivno toksičnost.” Kemikalija je že bila prepovedana za domačo uporabo, njegova uporaba pa je bila omejena tudi na območjih blizu javnih površin.
Zaradi svoje zelo strupene narave je EPA načrtoval prepoved uporabe v kmetijstvu. Preden je prepoved začela veljati, jo je blokiral novi administrator EPA Scott Pruitt kot odziv na težko lobiranje iz lobijev za pesticide in agrobiznis. Nato je napovedal, da EPA ne bo dokončal pregleda varnosti pesticida do leta 2022, da bi se v tem času uporabljal za domače in uvožene rastline.
Bilo je veliko razočaranje, ker ta odločitev ogroža toliko otrok, da ga je celo ameriška akademija za pediatrijo pozvala k spremembi odločitve. Skupina je v pismu zapisala, da so tveganja, ki jih povzroča, “nedvoumna” in poudarila, da EPA nima novih dokazov, ki bi kazali, da je varna.
V pismu deloma navaja: “EPA dosledno ugotavlja, da Chlorpyrifos ni varen, zlasti kar zadeva izpostavljenost med spoloma in izpostavljenost otrokom.
“Ameriški otroci danes in v prihodnosti zaslužijo in zahtevajo nič manj.”
Pojavljajo se simptomi prekomerne izpostavljenosti, kot so bruhanje, izguba koordinacije, krči, paraliza, težave z dihanjem in celo smrt.
Glede na razširjenost te kemikalije v naši hrani in nepripravljenost vlade, da storijo vse, da bi preprečili njegovo uporabo, je pomembno, da izberete ekološko pridelek, če je mogoče. Zdi se, da denar in moč korporativnih moči prevladajo nad življenjii ljudi.
Boom efekt iz Rač je konkurent Monsantovemu herbicidu Roundup za gensko spremenjene rastline.
Ljubljana − Dennis Albaugh, ameriški »princ pesticidov«, kakor ga je poimenovala revija Forbes, je kupil kemično tovarno (prej Pinus) v Račah. Multiilijarder iz zvezne države Iowa s kmetijskimi kemikalijami konkurira po vsem svetu zloglasni multinacionalki Monsanto.
Med izdelki tovarne Albough TKI v Račah je tudi herbicid boom effect, ki vsebuje glifosat. Po napovedih bo globalni trg z glifosatom leta 2019 dosegel 8,79 milijarde dolarjev. Letos je opozorilo o potencialni rakotvornosti glifosata izdala tudi Svetovna zdravstvena organizacija.
Kako deluje glifosat
Herbicid glifosat pri plevelu moti delovanje 25 encimskih sistemov, torej blokira natančno določene fiziološke funkcije. Njegovo ciljno delovanje na plevel zniža vnos železa za 50 odstotkov, magnezija in cinka za 80 do 90 odstotkov in mangana za 80 odstotkov. Zaradi motenj presnove plevel zamre, z njim vred pa tudi številne fotosintetske zemeljske bakterije, v katerih potekajo enaki fiziološki procesi. Enako se dogaja kulturnim rastlinam, ki pridejo v stik s herbicidom. Posledice so razmnoženi patogeni in povsem spremenjeno stanje prsti, v kateri poginejo tudi deževniki. Dodatno nevarnost prinašata počasna zastrupitev podtalnicez glifosatom in s tem negativni vpliv na celoten ekosistem, saj zavira imunski sistem žuželk, dvoživk in sesalcev. Neodvisni raziskovalec Anton Komat dodaja, da so študije jasne, glifosat tako poškoduje metabolizem kulturnih rastlin (plevele ubije), da se vsebnost kalija, kalcija in več drugih elementov zmanjša za 70 do 90 odstotkov. »Ljudje zato jemljejo prehranske dodatke, kar je spet posel za kemično industrijo,« pravi Komat.
Po drugi strani pa se ne čudi preveč, da imamo v Sloveniji tudi proizvodnjo glifosata. »V Slovenijo porivajo vse svinjarije, ki so drugje prepovedane. Mi bomo imeli umazano industrijo, črpali pa bomo alternativni plin, čeprav bi bilo več koristi, če bi zdravo in toplo mineralno vodo uporabili za toplice, zdravilišča, ogrevanje in rastlinjake,« opozarja Komat, ki skupaj z Gorazdom Pretnarjem iz Zavoda za zdravstveno varstvo Koper pripravljata dosje o škodljivosti glifosata in zahtevo za njegovo prepoved za ministrstvo za kmetijstvo.
Ministrstvo čaka komisijo
»Uprava za varno hrano je v načrtu dela za letos, ki je objavljen na javnem portalu, že predvidela nadzor nad mogočimi ostanki glifosata. Glifosat je totalni herbicid, ki je v uporabi v svetu že dolgo let. Uporablja se za zatiranje plevela, kjer želimo površino s plevelom popolnoma očistiti. Mednarodna agencija za raziskave raka (International Agency for Research on Cancer – IARC) je v začetku marca objavila mnenje, da bi moral biti glifosat razvrščen kot karcinogen kategorije 2A, z verjetnimi učinki na zdravje ljudi,« odgovarjajo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Za zdaj za glifosat v Evropski uniji velja še ocena učinkov na zdravje ljudi in okolje iz leta 1999, po kateri ni razvrščen med rakotvorne snovi. »Vendar je glifosat ravno zdaj v revizijskem postopku v EU v skladu z novo uredbo o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet, ker njegova odobritev za trg EU poteče 31. decembra letos. Hkrati bodo revidirali tudi njegovo razvrstitev. Pri tej evropski reviziji rakotvornost glifosata do zdaj ni bila ugotovljena. Evropska agencija za varno hrano bo upoštevala in ocenila nove informacije in izdala mnenje o glifosatu, na podlagi katerega bo evropska komisija sprejela odločitev o odobritvi ali neodobritvi glifosata v EU. Zato bodo države članice, tudi Slovenija, pri registraciji pripravkov na osnovi glifosata ravnale skladno z odločitvijo evropske komisije. Če glifosat ne bo odobren, bo Slovenija umaknila vse registracije fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo glifosat,« kljub vsem študijam vztrajajo na kmetijskem ministrstvu.
Prosta uporaba za nepoučene
Glede sistema prodaje fitofarmacevtskih sredstev velja, da lahko vrtičkarji brez izkaznice o usposabljanju za ravnanje s fitofarmacevtskimi sredstvi kupijo sredstva, ki niso označena z znaki za nevarnost, so pakirana v manjše embalaže in se uporabljajo na manjših površinah. »Na seznamu manjših pakiranj sta tudi dve sredstvi, ki vsebujeta glifosat boom efekt in BQM. Če bo zaradi novih ugotovitev potrjeno, da ima glifosat rakotvorne lastnosti, bosta ti dve sredstvi umaknjeni s tega seznama,« še pravijo na ministrstvu za kmetijstvo.
Nič narobe
Župan Rač, kjer izdelujejo glifosat, Branko Ledinek je izjavil, da »normalnih ljudi« takšna proizvodnja ne moti. Na naša nova vprašanja ni odgovoril. Uporaba glifosata je medtem tako motila 30.000 argentinskih zdravnikov, da so letos s posebno izjavo zahtevali njegovo prepoved. Izkušnje v Argentini namreč kažejo, da so ljudje v bližini površin, kjer se uporablja glifosat, zbolevali za rakom. Otroci pa so se rodili s poškodovano lobanjo, z več prsti, brez anusa, brez čeljusti in z deformiranimi ledvicami.
O nevarnosti glifosata za ljudi smo povprašali tudi lastnika tovarne Albough TKI, ki nam je poslal dopis, v katerem trdi, da so te za okolje in ljudi majhne. V podjetju zavračajo tudi trditev o potencialni rakotvornosti glifosata in zagotavljajo upoštevanje varnostnih predpisov pri njegovi proizvodnji.
Glifosat v urinu ljudi in živali
Pesticidi so sicer nasledniki bojnih strupov. V zadnjem desetletju so začeli prevladovati sistemski pesticidi, ki delujejo na rastline in živali »od znotraj«. Kar je še veljalo pri starših sedanje mlajše generacije, da je poškropljeno jabolko dovolj olupiti in je zdravo, pri novih kemičnih pripravkih ne velja več. Pesticidi so zdaj v sadju in zelenjavi, ne na njih. Glifosat je eden od sistemskih herbicidov, ki jih povezujejo tudi z množičnim umiranjem čebel.
Leta 2013 je nevladna organizacija Friends of the Earth zbrala vzorce urina iz osemnajstih držav Evropske unije. Ugotovili so, da ima skupaj povprečno 44 odstotkov vseh ljudi v telesu glifosat. To potrjuje tudi nemška raziskava iz leta 2014, ki ugotavlja prisotnost glifosata tako v notranjih organih in urinu živali kot v urinu ljudi, kar je alarmantno že pri najmanjših količinah. S poudarkom, da so kronično bolne osebe imele več glifosata v urinu. Nevladna organizacija Moms of America prav tako navaja skrb vzbujajoče podatke iz leta 2014, da ima večina žensk, ki so se odzvale na njihovo testiranje, v mleku, urinu in krvi prisoten glifosat.
Kronične bolezni
Znanstveniki resno opozarjajo, da glifosat v človeškem telesu lahko vpliva na nastanek kroničnih bolezni. Menijo, da je družbeno neodgovorno, da študije o njegovi toksičnosti ne zajemajo daljšega obdobja, in ne le nekaj mesecev. Glifosat je namreč, če upoštevamo več znanstvenih raziskav, verjetno najškodljivejši herbicid trenutno v uporabi, Komat pravi, da je precej nevarnejši od prepovedanega atrazina, z vplivom na nastanek kroničnih bolezni, kot so Alzheimerjeva bolezen, avtizem, Crohnova bolezen, glutenska intoleranca, luknjičavo črevesje in druge. Poleg tega, da je glifosat močan kelator, je tudi antibiotik. Tako kot vsi antibiotiki tudi glifosat nediskriminatorno pobija tako škodljive kot tudi koristne bakterije v prsti in tudi v človekovem črevesju, na kar Komat opozarja že več let. Mikrobiološka raziskava in vitro iz leta 2013 tudi kaže, da glifosat ne poškoduje za človeka nevarnih bakterij, kot je salmonela,uničuje pa nam koristne, kot so bifidobakterije.
Veliko objavljenih znanstvenih raziskav kaže, da uporaba in proizvodnja glifosata škodljivo vplivata na ljudi in povzročata različne reproduktivne težave tako pri ženskah kot pri moških. Zbirko pomembnih študij na to temo sta objavila dr. András Székács in prof. dr. Béla Darvas ob štidesetletnici uporabe glifosata v kmetijstvu. Pri živalih, ki se prehranjujejo z rastlinami, »obdelanimi« z glifosatom, se je, denimo, število splavov povečalo za trikrat.
Ponekod ga umikajo s trga
Zato so vse bolj glasne zahteve po omejitvi in prepovedi uporabe tega herbicida. Nemška franšizna trgovina Rewe že sledi temu zgledu, s polic svojih 350 trgovin bo umaknila glifosat najkasneje do septembra. Podobno je ravnal tudi nizozemski parlament, z letošnjim letom namreč umikajo glifosat iz proste prodaje zaradi zdravstvenih tveganj.